Koronawirus: kierowcy mają jeździć wolniej. Eksperci apelują o tymczasowe ograniczenia prędkości

Naukowcy podnoszą, że niższe limity dozwolonej prędkości miałyby na początku obowiązywać jedynie w czasie epidemii. Potem staną się punktem wyjścia do dyskusji o bezpiecznej prędkości.

Aktualizacja: 09.04.2020 08:04 Publikacja: 09.04.2020 07:28

Koronawirus: kierowcy mają jeździć wolniej. Eksperci apelują o tymczasowe ograniczenia prędkości

Foto: www.sxc.hu

Eksperci apelują do szefów resortów zdrowia i infrastruktury. Chcą, przynajmniej czasowo, obniżyć prędkość w związku z zagrożeniem, jakie niesie z sobą rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa. W specjalnym wniosku do obu ministrów proponują: na autostradzie – 120 km/h; na dwujezdniowej drodze ekspresowej – 110 km/h; na jednojezdniowej drodze ekspresowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – 90 km/h.; na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym – 80 km/h, a w terenie zabudowanym 50 km/h – bez względu na porę. Powód? Mniejszy ruch, mniej drobnych kolizji, ale więcej ciężkich wypadków drogowych.

– Rzeczywista redukcja prędkości jest skutecznym środkiem ograniczenia liczby ofiar wypadków drogowych – tłumaczy dr Jeremi Rychlewski z Zakładu Budowy Mostów i Dróg Kolejowych Politechniki Poznańskiej, jeden z autorów podpisanych pod wnioskiem. Dodaje, że obok nowych limitów ważna jest egzekucja przepisów.

Co takie ograniczenie ma przynieść? – Zmniejszenie rzeczywistej prędkości średniej o 1 km/h powoduje redukcję liczby ofiar wypadków o 3–5 proc. – twierdzą eksperci. I podają, że np. obniżając limit o 10 km/h, można oczekiwać zmniejszenia średniej prędkości o ok. 2,5 km/h, ale nawet przy takiej reakcji kierowców na odcinkach ze zmianą limitu prędkości spodziewana jest redukcja liczby ofiar wypadków, w zdecydowanej większości wymagających długiej hospitalizacji, o ok. 10 proc.

Czytaj też:

Drogi puste, kierowcy wciskają gaz

Będą wysokie mandaty za bezzasadne podróże

Dopuszczalna prędkość na autostradach nie powinna być większa niż 120 km/h. Taka prędkość to granica sprawnego uczestniczenia w ruchu „przeciętnego człowieka" – przekonują ministrów naukowcy. Apelują też do sądów, by te uznawały przekraczanie dopuszczalnej prędkości w czasach zarazy za działanie o wysokim stopniu społecznej szkodliwości społecznej i karały w górnej granicy zagrożenia.

Co na to kierowcy?

– Radości nie widać, ale specjalnego zmartwienia także nie – mówi Andrzej Łukasik z Polskiego Towarzystwa Kierowców. Jego zdaniem ograniczenia powinny być adekwatne do warunków na drogach i czytelne dla kierowców.

– Przede wszystkich znaków powinno być mniej. Jeżdżąc po Polsce, kierowcy często wpadają w pułapki, kiedy na odcinku od 300 do 500 m ustawione są trzy znaki dotyczące różnej dopuszczalnej prędkości.

Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Amerykański prawnik o zakazie krzyży: Trzaskowski nie rozumie czym jest neutralność
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Spadki i darowizny
Wzięła darowiznę i poszła swoją drogą. SN rozstrzygnął spór babci z wnuczką
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Sądy i trybunały
Problem prokuratury SN rozstrzygnie we wrześniu. Chodzi o Dariusza Barskiego
Prawo dla Ciebie
Miliony z Funduszu bez konkursów. Eksperci są pewni: Ziobro złamał konstytucję