Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 24.06.2021 15:55 Publikacja: 24.06.2021 15:55
Foto: AdobeStock
Wybierając się na wakacje prywatnym samochodem, warto sprawdzić, jak się poruszać za granicą. Zasady są bowiem bardzo różne. I może nas to sporo kosztować. Przykłady? Chorwacja uznaje polskie prawo jazdy, ale poza nim kierowca musi mieć przy sobie: dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym, ważne ubezpieczenie OC, kamizelkę odblaskową dla kierowcy i pasażerów, trójkąt ostrzegawczy oraz apteczkę.
Za wykroczenia popełnione pod wpływem alkoholu można zostać ukaranym dużym mandatem, odebraniem prawa jazdy oraz pozbawieniem wolności. Mandaty można opłacić na miejscu popełnienia wykroczenia lub na najbliższej poczcie. Jeśli nie zapłacimy kary, policjant ma prawo zatrzymać paszport i dokumenty pojazdu – do czasu uregulowania należności. Kierowcę, który uczestniczył w kolizji drogowej, policja może skierować do sądu ds. wykroczeń. Nieopłacone mandaty mogą być przedmiotem windykacji. Możemy też zostać zatrzymani na granicy podczas kolejnego wjazdu do Chorwacji. Obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu (dla kierowców w wieku 16–24 lata oraz kierowców zawodowych wykonujących pracę – 0,0 promila, dla pozostałych – 0,5 promila); za złamanie przepisu grozi kara pieniężna (od 1 tys. do 3 tys. euro), odebranie prawa jazdy na rok lub dwa, ewentualnie kara pozbawienia wolności do sześciu miesięcy. Karane jest też korzystanie podczas jazdy z telefonu komórkowego, z wyjątkiem systemu hands-free.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Czy immunitet chroni Antoniego Macierewicza przed odebraniem prawa jazdy? Niezależnie od ostatecznego rozstrzygnięcia tej kwestii, wiceprezes PiS po upływie siedmiu dni od wtorkowego zatrzymania przez policję nie powinien prowadzić samochodu.
Sąd Rejonowy w Starogardzie Gdańskim rozstrzygnął kwestię, która wśród niektórych kierowców i ekspertów wzbudza wątpliwości, a mianowicie, kiedy możemy mówić o pieszym wchodzącym na przejście.
Włochy znacznie zaostrzają przepisy ruchu drogowego, które zaczną obowiązywać od stycznia 2025 roku. Nowe przepisy przewidują drastycznie podwyższone kary pieniężne i karę pozbawienia wolności.
W piątek szefowie resortów sprawiedliwości, infrastruktury oraz spraw wewnętrznych przedstawili oficjalne propozycje zmian w prawie, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach. Wśród nich pojawiło się tzw. zabójstwo drogowe, nowe przestępstwo organizowania oraz brania udziału w nielegalnych wyścigach ulicznych oraz nowe wykroczenie - drift.
17 latkowie za kierownice samochodów osobowych – taki pomysł ma resort infrastruktury. Z kolei Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce surowszych kar za wykroczenia drogowe. To nie wszystkie zmiany jakie proponują rządzący.
Kierowcy, którzy z braku pieniędzy podejmują się spłaty mandatu karnego na raty, są w gorszej sytuacji od tych, których stać na zapłatę od razu czy w terminie wskazanym w mandacie kredytowanym. Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych o zmianę przepisów.
Dodatkowe pieniądze na utrzymanie się dla zleceniobiorcy, który świadczy usługi za granicą, są oskładkowane.
Po ostatnich tragicznych sytuacjach na drogach rząd rozważa wdrożenie znacznych zaostrzeń dotyczących wysokości kar i punktów karnych. To nie jedyne zmiany, jakie mogą czekać kierowców. Nowe przepisy są pokłosiem ostatnich kilku tragicznych wypadków, w których kierowcy mieli cofnięte uprawnienia i byli pod wpływem alkoholu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas