Wakacje 2021: Pandemiczne wczasy wymagają czujności

Turyści wybierający się prywatnie na wyprawę autem muszą nieustannie sprawdzać informacje covidowe w danym kraju. Inaczej mogą być problemy.

Publikacja: 24.06.2021 17:07

Wakacje 2021: Pandemiczne wczasy wymagają czujności

Foto: AdobeStock

Najbardziej wiarygodne i aktualne informacje można znaleźć na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych (www.msz.gov.pl). Stamtąd są przekierowania do stron poszczególnych ambasad, które często je uaktualniają.

Wjazd do Austrii

Osoby przyjeżdżające do Austrii m.in. z Polski są zobowiązane wykazać podczas kontroli przy przekroczeniu granicy jednej z czterech okoliczności: negatywnego wyniku badania na obecność wirusa SARS-CoV-2; świadectwa zaszczepienia; przebycia infekcji wirusem SARS-CoV-2 oraz urzędowego zaświadczenia posiadania przeciwciał, nie starszego niż trzy miesiące. Od 10 czerwca 2021 r. osoby przyjeżdżające do Austrii, które podczas kontroli przedstawiły dokument potwierdzający jedną z tych okoliczności, nie podlegają obowiązkowi elektronicznej rejestracji w systemie.

Czytaj także:

Wakacje autem w czasie pandemii: na co uważać i co warto wiedzieć

Dwa paszporty zamiast jednego

Wakacje 2021: uwaga na zagraniczne mandaty

Chorwacja na turystycznym topie w czasie pandemii

Osoby, które przekraczając granicę, nie posiadają takiego dokumentu, są zobowiązane po wjeździe do Austrii do niezwłocznego (najpóźniej w ciągu 24 godzin) wykonania na własny koszt testu PCR lub antygenowego na obecność wirusa SARS-CoV-2. Odbycie kwarantanny nie jest konieczne.

Osoby, które nie posiadają odpowiedniego dokumentu, są zobowiązane do elektronicznej rejestracji. Rejestracja może zostać wykonana nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem do Austrii. Potwierdzenie wykonania rejestracji przesłane zostanie na skrzynkę poczty elektronicznej. Należy je okazać przy przekroczeniu granicy.

Po wykonaniu elektronicznej rejestracji możliwe jest wielokrotne przekraczanie granicy. Ponowna rejestracja konieczna jest dopiero po upływie 28 dni oraz po zmianie naszych danych.

Tranzyt

Osoby podróżujące w tranzycie przez Austrię, przekraczając granicę, nie muszą posiadać zaświadczenia lekarskiego, wyniku testu, nie podlegają kwarantannie oraz obowiązkowi elektronicznej rejestracji. Tranzyt osób prywatnie podróżujących jest możliwy bez zbędnego zatrzymywania się, o ile spełnią warunki umożliwiające wjazd z Austrii do kolejnego kraju. W tranzycie możliwe jest zatrzymanie się na stacjach benzynowych i parkingach przy autostradzie. Jako tranzyt traktowany jest również przylot do Austrii i dalsza niezwłoczna podróż, np. do Polski samolotem, samochodem lub pociągiem.

Słowacja

Od 8 czerwca 2021 r. zasady wjazdu i powrotu na terytorium Słowacji z zagranicy reguluje tzw. semafor turystyczny. Tamtejszy minister zdrowia wprowadził obowiązek rejestrowania się na stronie https://korona.gov.sk/en/ehranica/ z podaniem szczegółowych informacji o osobach, które wjeżdżają na terytorium naszego południowego sąsiada. Trzeba podać imię, nazwisko, numer telefonu komórkowego, adres poczty mailowej oraz zamieszkania w Polsce. Oprócz tego Słowacy chcą wiedzieć, kto, kiedy i jaką szczepionką został zaszczepiony, czy ma aktualny wynik testu PCR lub status ozdrowieńca.

Jeśli nie spełnimy tych wymagań, czeka nas kwarantanna. Niezależnie od niej turyście, który nie dopełni nowych obowiązków, może grozić mandat do 1659 euro.

Z tych obostrzeń zostaną zwolnione osoby wybierające się na Słowację, które spełniają jeden z warunków:

a) posiadają zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR nie starszego niż 72 h;

b) wjeżdżają z Austrii, Czech, Polski lub Węgier i posiadają zaświadczenie o negatywnym wyniku testu antygenowego na Covid-19, nie starszego niż 24 h, wykonanego w jednym z tych krajów lub w Słowacji;

c) posiadają dokument potwierdzający, że w ciągu ostatnich 180 dni przebyły zachorowanie na Covid-19;

d) nie ukończyły 18 lat;

e) posiadają dokument potwierdzający, że zostały zaszczepione.

Zgodnie z zapisami zarządzenia Urzędu Zdrowia Słowacji obywatele państw UE – w tym obywatele polscy – a także członkowie ich rodzin korzystają z ułatwień w tej procedurze, jeśli przejeżdżają przez Słowację tranzytem. Taka podróż do innego kraju UE nie może trwać dłużej niż osiem godzin, bez zatrzymywania się. Wyjątkiem jest czas na niezbędne tankowanie paliwa, krótki posiłek i odpoczynek. O noclegu nie ma mowy.

Na tranzyt nie jest wymagane posiadanie negatywnego testu na Covid-19 ani wypełnianie jakiegokolwiek formularza. Trzeba się jednak liczyć ze szczegółowymi kontrolami dokumentów uprawniających do wjazdu do kraju docelowego.

O czym trzeba wiedzieć

- Polska nie jest uznawana za obszar ryzyka.

- Przy podróży z Polski przez Niemcy do innego kraju i wjeździe do Niemiec drogą lądową nie trzeba mieć negatywnego wyniku testu. ?TXT - IND - 8.25 L: ? Przy podróży z innego kraju przez Niemcy do Polski i wjeździe do Niemiec drogą lądową lub morską nie trzeba rejestrować wjazdu i nie trzeba mieć negatywnego wyniku testu.?

- Wyjątek: Musisz mieć test wykonany 24h przed wjazdem do Niemiec (testy PCR, LAMP, TMA – 72h) przy podróży z obszaru o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa. Aktualna lista obszarów ryzyka jest dostępna na stronie Instytutu Roberta Kocha (www.rki.de).

- Negatywnego wyniku testu przy locie do Niemiec nie muszą mieć m.in. dzieci do 6 r. życia; osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki); ozdrowieńcy (do 6 miesięcy). ?

- Potwierdzeniu bycia osobą zaszczepioną lub ozdrowieńcem może służyć Unijny Certyfikat Covid-19.

Najbardziej wiarygodne i aktualne informacje można znaleźć na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych (www.msz.gov.pl). Stamtąd są przekierowania do stron poszczególnych ambasad, które często je uaktualniają.

Wjazd do Austrii

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP