Wyrok ten potwierdza przyjętą przez sądy administracyjną linię orzeczniczą korzystną dla osób, które do egzaminu na prawo jazdy kategorii A podeszły przed dniem wejścia w życie nowej ustawy o kierujących pojazdami.
Prezydent Miasta odmówił urodzonemu 29 stycznia 1994 roku - J.M. - stwierdzenia, że spełnia on wymogi konieczne do wydania prawa jazdy kategorii A. W uzasadnieniu organ samorządu wyjaśnił, iż 18-latek na dzień podjęcia tej decyzji nie osiągnął minimalnego wieku (24 lat) wymaganego do kierowania pojazdami kategorii A.
Od tej decyzji odwołał się J.M., który wnosząc o jej uchylenie, zarzucił naruszenie kodeksu postępowania cywilnego i konstytucji poprzez stwierdzenie, że nie może otrzymać potwierdzenia posiadania uprawnień prawa jazdy kat. A, pomimo nabycia tych uprawnień w czasie obowiązywania poprzedniej ustawy.
Na czym polegał problem? J.M. 23 grudnia 2012 roku zdał egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii A, a więc w czasie, w którym obowiązywała jeszcze regulacja z Prawa o ruchu drogowym. W świetle tej ustawy mógł skutecznie ubiegać się o przyznanie uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii A. Natomiast po 19 stycznia 2013 r., tj. po dniu wejścia w życie ustawy o kierujących pojazdami nie spełniałby już wymogu posiadania minimalnego wieku, gdyż nie ukończył 24 lat, a taki wymóg wprowadził art. 8 ust. 1 pkt 7 nowej ustawy. Tymczasem wniosek o wydanie prawa jazdy przesłany za pośrednictwem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego wpłynął do Prezydenta Miasta dopiero 24 czerwca 2013 r., czyli już po zmianie przepisów.
Na takim samym stanowisku jak Prezydent stanęło Samorządowe Kolegium Odwoławcze, które zwróciło uwagę, iż ustawodawca wprowadzając ustawę z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami nie ustanowił żadnych przepisów intertemporalnych regulujących kwestię jaki akt prawny powinien być zastosowany w zaistniałej sytuacji.