Przy ładnej pogodzie rolkarze i wielbiciele hulajnogi zapełniają parkowe alejki, osiedlowe uliczki, ale także drogi i pasy ruchu dla rowerów. Lubią też korzystać z jezdni, bo asfalt jest równiejszy i mniej w nim dziur. Nie wszyscy z nich mają świadomość, że poruszając się poza chodnikiem, mogą łamać przepisy o ruchu drogowym.
Piesi na kółkach
Wrotki, rolki i hulajnogi nie mogą być używane na jezdni, bo nie są pojazdami w rozumieniu przepisów o dopuszczeniu pojazdów do ruchu. Są to urządzenia przeznaczone do rekreacji lub do uprawiania sportów ekstremalnych, a więc do wykorzystania poza drogami publicznymi – wyjaśnił przedstawiciel ministra transportu w odpowiedzi na interpelację posła Macieja Orzechowskiego (nr 1629).
Osobę poruszająca się na drodze na rolkach, deskorolce, wrotkach i hulajnogach przepisy Prawa o ruchu drogowym traktują jak pieszego. Zgodnie z art. 2 pkt 18 tej ustawy pieszym jest „ osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i niewykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszająca się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierująca rowerem pod opieką osoby dorosłej". Z kolei kierującym, w myśl art. 2 pkt 20, jest osoba, która kieruje pojazdem lub zespołem pojazdów, a także osoba, która prowadzi kolumnę pieszych, jedzie wierzchem albo pędzi zwierzęta pojedynczo lub w stadzie.
Policja uważa, że osoba poruszająca się na hulajnodze lub rolkach nie kieruje żadnym pojazdem, lecz znajduje się na drodze poza pojazdem i nie wykonuje na niej żadnych czynności. Dlatego jest pieszym, a jej zachowanie na drodze powinno być zgodne z wytycznymi znajdującymi się w art. 11 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym.
Chodnik albo pobocze, a jezdnia wyjątkowo
Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego pieszy ma obowiązek korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Po poboczu lub jezdni pieszy musi iść lewą stroną drogi. Jeśli jest ich grupa - jeden za drugim. Tylko na drodze o małym ruchu i w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie. Natomiast korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.