Zagraniczne zabawy w śniegu, czyli jak bezpiecznie dojechać na ferie

Zagraniczne drogi mają wiele pułapek. Łamanie przepisów kończy się wysokimi mandatami. Przyjrzyjmy się zasadom ruchu w Austrii, Czechach, Francji i Włoszech. Są one istotne dla wybierających się na ferie zimowe za granicę.

Publikacja: 18.01.2024 17:43

Zagraniczne zabawy w śniegu, czyli jak bezpiecznie dojechać na ferie

Foto: Adobe Stock

Kilka tygodni podróży połączonej z zimowym szaleństwem. To czas polskich ferii zimowych, które odbywają się w różnych terminach i  w różnych miejscach. Za granicą trzeba się liczyć z wysokimi mandatami na drodze i odmiennymi przepisami drogowymi. Kary mogą wynieść nawet kilka tys euro. Zanim wyruszymy w trasę warto zadbać o wyposażenie auta.

Potrzebne dokumenty

Wybierając się na zimowy wypoczynek za granicę należy pamiętać o zabraniu najważniejszych dokumentów. Oprócz dowodu osobistego lub paszportu, wymagane są również: dowód rejestracyjny pojazdu ,  potwierdzenie zawarcia polisy OC. Jeśli w dowodzie skończyło się miejsce na pieczątki, warto zabrać ze sobą zaświadczenie o pozytywnym wyniku przeglądu wydawane na stacji diagnostycznej.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Europy mogą obowiązywać inne wymagania, ale kierowcy z Polski nie musza się do nich dostosowywać. Tę kwestię reguluje Konwencja wiedeńska podpisana przez wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej. Policja za granicą może wymagać tylko wyposażenia obowiązującego w kraju zarejestrowania samochód

Co warto zabrać? Na wszelki wypadek weźmy dodatkowe wyposażenie. Pierwszą pozycją na liście powinna być kamizelka odblaskowa, która zapewni dodatkowe bezpieczeństwo, gdyby doszło do awarii samochodu na drodze szybkiego ruchu. Warto rozważyć również zakup apteczki samochodowej.

W Polsce nie ma przepisów regulujących wyposażenie apteczki, ale można wybrać taki zestaw, który spełnia europejską normę DIN 13164. Zgodnie z nią w apteczce powinny się znaleźć m.i.in następujące przedmioty: opatrunek indywidualny kilka sztuk w różnych rozmiarach, chusta trójkątna,  rękawice,  ustnik do sztucznego oddychania – 1 sztuka oraz instrukcja udzielania pierwszej pomocy z wykazem telefonów alarmowych.

Czytaj więcej

Na stoku bez alkoholu, a młodzież w kaskach

W apteczce nie można przechowywać środków do dezynfekcji oraz leków. Takie środki muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. Apteczka znajdująca się w samochodzie jest narażona na zmiany temperatury i wilgoć. To samo dotyczy ligniny i waty. Nie są to profesjonalne opatrunki, a ich użycie może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Przed wyjazdem warto zapoznać się z przepisami i karami obowiązującymi w najpopularniejszych krajach, które są celem polskich turystów.

Autem na narty do Austrii, opony zimowe, przepisy, winiety

W Austrii kierowcy muszą stosować opony zimowe pomiędzy 1 listopada a 15 kwietnia, w razie występowania warunków zimowych. Minimalna głębokość bieżnika to 5 mm. Warto sprawdzić stan ogumienia przed wyjazdem, ponieważ opony, które w Polsce jeszcze przejeździłyby całą zimę, w Austrii nie zostałyby dopuszczone do ruchu.

Do bagażnika warto zabrać łańcuchy śnieżne, które będą potrzebne na specjalnie oznakowanych drogach. Za ich brak można dostać 35 euro, ale w sytuacji sprowadzenia zagrożenia w ruchu drogowym, policja może ukarać mandatem do 5 tys. euro (ok. 23 tys. zł).

Przed wjazdem na teren Austrii trzeba wykupić winietę i nakleić ją szybę. Można zrobić to przez internet, wtedy naklejanie nie będzie konieczne. Koszt 10-dniowej winiety w 2023 r. wynosi 9,9 euro dla samochodu osobowego. Wersja dwumiesięczna będzie kosztować 29 euro. Niektóre tunele i przełęcze mogą być dodatkowo płatne.

Dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Jednak w przypadku osób posiadających prawo jazdy krócej niż 3 lata i kierowców zawodowych obowiązuje limit 0,1 promila.

Autem do Czech, opony zimowe, przepisy, winiety

W Czechach obowiązują opony zimowe (M+S) w terminie od 1 listopada do 31 marca. Pod warunkiem że na drogach występują trudne warunki (śnieg, lód, błoto pośniegowe oraz temperatura poniżej 4 st. C.) lub w miejscach oznaczonych znakiem nakazującym posiadanie opon zimowych. Minimalna głębokość bieżnika w takich oponach wynosi 4 mm.

W przypadku braku zimowego ogumienia można zostać ukaranym mandatem w wysokości do 2 tys. koron czeskich (ok. 390 zł). W przypadku postępowania administracyjnego kara może wynieść do 2,5 tys. koron czeskich (ok. 490 zł). Wyższe kary przewidziano, gdy samochód odziany w letnie opony doprowadzi do wypadku.

Autostrady i drogi ekspresowe w Czechach są płatne. Winietę można kupić w internecie jeszcze przed wyjazdem. Wersja 10-dniowa kosztuje 300 koron czeskich (ok. 60 zł), a wariant miesięczny 440 koron (ok. 86 zł).

Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,0 promila.

Francja: opony zimowe, przepisy, winiety

Opony zimowe nie są obowiązkowe we Francji. Wyjątkiem są drogi z oznakowaniem nakazującym używanie takich opon. Zwłaszcza w rejonie Alp, gdzie kierowcy powinni zabierać ze sobą również łańcuchy przeciwpoślizgowe. Stosowanie takiego wyposażenia jest dozwolone w miejscach, które wyznaczają znaki drogowe. Nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandatem. Auta wyposażone w łańcuchy mogą się poruszać z prędkością do 50 km/h.

Czytaj więcej

Kiedy ferie w szkołach? Aż cztery terminy zimowego wypoczynku

Przejazd autostradami we Francji w większości przypadków jest płatny, a opłaty są pobierane na bramkach. Wyjątkiem jest prawie 3000 km bezpłatnych autostrad zarządzanych przez państwo.

Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promila, a dla kierowców ze stażem niższym niż 2 lata – 0,2 promila.

Podróżowanie samochodem po Włoszech to dobry sposób na poznanie pięknych zakątków tego kraju. Jak najlepiej przygotować się do podróży samochodowej do Włoch i co warto wiedzieć na temat obowiązujących tam przepisów?

Ograniczenia prędkości i opłaty za autostrady we Włoszech

Przekroczenie dozwolonej prędkości jest najczęstszym wykroczeniem drogowym popełnianym przez turystów. A to przez to, że nie każdy pamięta, aby zapoznać się z zasadami obowiązującymi w innych krajach. Jeśli nie chcesz zastanawiać się w czasie podróży, czy powinieneś zwolnić na autostradzie czy drodze ekspresowej, już teraz poznaj ograniczenia obowiązujące we Włoszech:

strefa zamieszkania – 30 km/h,

teren zabudowany – 50 km/h,

poza terenem zabudowanym – 90 km/h,

drogi ekspresowe – 110 km/h,

autostrady – 130 km/h.

Autostrady we Włoszech są płatne, lecz, podobnie jak w Polsce, nie obowiązują na nich winiety – opłaty pobierane są na bieżąco na bramkach.

Osoby podróżujące autem przez Włochy powinny mieć przy sobie niezbędne dokumenty – paszport lub dowód osobisty, prawo jazdy oraz polisę OC. Zalecane jest również posiadanie ubezpieczenia NNW, kosztów leczenia oraz karty EKUZ. Limit alkoholu we krwi dla kierujących pojazdami to 0,5‰. Obowiązkowa jest jazda z zapiętymi pasami – zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów na przednich i tylnych siedzeniach. Poza terenem zabudowanym włączone światła mijania są obowiązkowe przez cały rok, a dzieci poniżej 150 cm wzrostu muszą być przewożone w specjalnych fotelikach.

Podstawowe elementy wyposażenia auta. To trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelka odblaskowa – tę drugą należy zakładać każdorazowo w przypadku opuszczania samochodu w terenie niezabudowanym, na drogach szybkiego ruchu i autostradach. Do wyposażenia zalecanego, ale nie obowiązkowego, zalicza się apteczkę i gaśnicę. 

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek