Stan prawny na dziś: karta rowerowa jest obowiązkowa w przypadku dzieci, które ukończyły 10 rok życia, aż do 18 roku życia. Młodsze dzieci nie muszą jej posiadać, ale też nie powinny korzystać z roweru bez opieki rodzica. Prawo o ruchu drogowym traktuje takich młodych rowerzystów jako pieszych. Z tego powodu nie mogą poruszać się rowerem po jezdni, tylko po chodniku. Jak wygląda egzamin na kartę rowerową?
Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna zawiera 25 pytań testowych jednokrotnego wyboru. Pytania mogą dotyczyć znajomości znaków, prawidłowego rozpoznawania pierwszeństwa na drodze czy udzielania pierwszej pomocy.
W części praktycznej uczeń musi m.in. wykonać slalom pomiędzy rozstawionymi na trasie pachołkami, przejechać w linii prostej, po łukach i na tzw. ósemce, dokonać nagłego zatrzymania na komendę i zatrzymać się w wyznaczonym miejscu. By zdać część teoretyczną, należy udzielić poprawnej odpowiedzi na co najmniej 20 z 25 pytań. Do zaliczenia części praktycznej wymagane jest poprawne wykonanie minimum 90 procent manewrów.
Czytaj więcej
2,5 tys. zł za jazdę po kilku piwach na rowerze czy 400 zł za zbyt szybką jazdę hulajnogą. Obowiązujący od 1 stycznia wyższy taryfikator mandatów nie ominie rowerzystów czy miłośników hulajnóg.
Gdzie go można zdać?
W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, w niektórych ośrodkach szkolenia kierowców. Organizuje go także policja i szkoły (tu odpowiedzialny jest dyrektor szkoły).