Dowody, które policja zebrała na potrzeby postępowania karnego przeciwko nietrzeźwemu kierowcy nie muszą dowodzić tych samych okoliczności w postępowaniu administracyjnym - tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie , który zapadł 21 lutego 2013 r. (sygn. akt III SA/Kr 892/12).
Pijany siedział na parkingu
Rok wcześniej Komendant Miejski Policji skierował P. K. na badania lekarskie i psychologiczne z powodu kierowania fiatem 126p w stanie nietrzeźwości. P. K. odwołał się argumentując, że w momencie kontroli nie kierował pojazdem, a jedynie w nim siedział na parkingu. Poza tym jego zdaniem skierowanie na badania zostało wydane zbyt późno, z przekroczeniem terminów przewidzianych w przepisach.
Komendant Wojewódzki Policji utrzymał decyzję I instancji uzasadniając to ustaleniami z postępowania karnego prowadzonego przeciwko P. K. o przestępstwo z art. 178a § 1 Kodeksu karnego (prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego). Zarówno wyniki dwóch badań zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu jak i zeznania świadka - policjanta, który dokonał kontroli i pomiarów, wskazują zdaniem Komendanta jednoznacznie, że P. K. kierował samochodem osobowym w stanie nietrzeźwości. To zaś obligowało Komendanta Miejskiego Policji do skierowania kierowcy na badania lekarskie i psychologiczne.
Policja się nie postarała
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie znalazł jednak podstawy do uchylenia decyzji obu komendantów. Uznał bowiem, że dowody zebrane przez policję są może wystarczające w postępowaniu karnym, ale nie administracyjnym. W aktach administracyjnych sprawy sąd znalazł jedynie dokumenty sporządzone w toku postępowania karnego: notatkę urzędową sporządzoną przez kontrolującego policjanta, protokół przesłuchania go jako świadka, protokoły użycia alkomatu, protokół przesłuchania skarżącego jako podejrzanego oraz postanowienie o przedstawieniu mu zarzutów.
- Organ administracyjny nie poczynił żadnych własnych ustaleń, nie przeprowadził postępowania dowodowego zgodnego z wymogami przewidzianymi w kodeksie postępowania administracyjnego – stwierdził sąd.