W związku z otrzymaniem od Policji informacji o liczbie przekroczonych 24 punktów karnych otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego, starosta skierował B.D. na badania psychologiczne. W uzasadnieniu wskazano, iż kierowca co prawda odbył szkolenie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowym, mające zmniejszyć liczbę punktów karnych o sześć, ale odbyło się ono po sporządzeniu wniosku o sprawdzenie kwalifikacji, co uniemożliwiało jego uznanie.
Kierowca powołując się na orzecznictwo sądów administracyjnych (sygn. OSK 885/09, II SA/Gl 26/12) odwołał się od decyzji starosty, zarzucając błędną wykładnię art. 130 ust. 3 Prawa o ruchu drogowym. Przepis ten wskazuje, że kierowca wpisany do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, może na własny koszt uczestniczyć w szkoleniu, którego odbycie spowoduje zmniejszenie liczby punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznał, jednak, że udział B.D. w szkoleniu nie spowodował zmniejszenia przypisanych punktów karnych, bowiem zgodnie rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego, odbycie szkolenia nie powoduje zmniejszenia liczby punktów karnych wobec osoby, która przed jego rozpoczęciem dopuściła się naruszeń, za które suma punktów ostatecznych i podlegających wpisowi tymczasowemu przekroczyła lub przekroczyłaby 24 punkty.
Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Do postępowania włączył się prokurator, który wniósł o oddalenie skargi kierowcy, wskazując, że w świetle aktualnego orzecznictwa odjęcie punktów karnych w tym stanie faktycznym jest niedopuszczalne.
WSA w Gdańsku (sygn. akt III SA/Gd 354/14) uznał, iż zarówno starosta, jak i Samorządowe Kolegium Odwoławcze słusznie przyjęły, że B.D. przekroczył dopuszczalny limit punktów i tym samym musiał zostać poddany obowiązkowi badań psychologicznych. Jednocześnie, zdaniem sądu, organy te działały zgodnie z prawem, wykluczając możliwość odjęcia punktów z uwagi na odbyte szkolenie, gdyż w chwili jego rozpoczęcia kierowca miał przekroczone 24 punkty, i nie mógł skorzystać z dobrodziejstwa art. 130 ust. 3 Prawa o ruchu drogowym.