Starosta Głubczycki odmówi zwrotu prawa jazdy kategorii B mężczyźnie, wobec którego sąd orzekł środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych kategorii... A na okres 24 miesięcy.
W uzasadnieniu starosta wyjaśnił, że prawo jazdy nie może być wydane osobie, w stosunku do której został orzeczony prawomocnym wyrokiem sądu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – w okresie i zakresie obowiązywania tego zakazu. Powołał się przy tym na pogląd zawarty w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu (sygn. III SA/Po 834/13).
W sprawie, na której powołał się starosta, skarżący żądał wydanie w czasie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmującego uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii B , wtórnik dokumentu uprawniający do prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmujący uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii C i C + E, i zdaniem WSA w Poznaniu organ słusznie odmówił jego wydania.
Pełnomocnik kierowcy wezwał Starostę Głubczyckiego do usunięcia naruszenia prawa. W piśmie stwierdził, że ze stanowiskiem organu nie można się zgodzić, bowiem orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdu kat. A nie wpływa w żaden sposób na posiadanie uprawnienia kat. B. Dodał, że uprawnienie kat. A nie jest uzależnione od posiadania uprawnienia kat. B, a art. 12 ustawy o kierujących pojazdami dotyczy tych kierowców, którzy uprawnienia nabyli dopiero po orzeczeniu wobec nich środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Pełnomocnik, podobnie jak i starosta powołał się na orzecznictwo sądów administracyjnych, a dokładnie wyrok WSA w Olsztynie (sygn. II SA/Ol 337/13) oraz postanowienie Sądu Najwyższego (sygn. I KZP 29/13).
W związku z tym, iż starosta podtrzymał swoje stanowisko, sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. W skardze pełnomocnik kierowcy powtórzył swoje argumenty, stwierdzając, iż organ odmawiając zwrotu zatrzymanego prawa jazdy w zakresie kategorii B dokonał wadliwej wykładni art. 12 ustawy o kierujących pojazdami.