Kontrola ruchu drogowego od listopada 2019 r. - co się zmieni

Podczas kontroli drogowej funkcjonariusz spisze też stan licznika i wyśle do CEPiK.

Aktualizacja: 21.10.2019 08:41 Publikacja: 18.10.2019 12:13

Kontrola ruchu drogowego od listopada 2019 r. - co się zmieni

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Już od listopada tego roku, co potwierdził w piątek minister spraw wewnętrznych, zmienią się zasady kontroli ruchu drogowego. A wszystko to za sprawą noweli rozporządzenia szefa MSWiA.

Zapisano w niej, że podczas prowadzenia działań kontrolnych dopuszcza się postój radiowozu w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Wśród zmian zapisano także, że policjant, a także inspektor ITD, funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej, podczas kontroli drogowej będzie mógł sprawdzić przebieg licznika naszego auta. I to nie tylko tego, które zatrzymano do kontroli, ale też przewożonego na lawecie. Aktualny przebieg drogomierza funkcjonariusz wpisze do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Czytaj także:

Policja spisze przebieg auta przy każdej kontroli - nowe przepisy od 1 stycznia 2020 r.

Kiedy w trakcie kontroli drogowej pojawią się zastrzeżenia po wstępnej kontroli technicznej, np. samochodu ciężarowego lub autobusu, można go będzie od ręki skierować na bardziej szczegółowe badania. Takie rozwiązanie ma pomóc w wyeliminowaniu z dróg niesprawnych samochodów.

Rozszerza się też katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego. Dzięki zmianom łatwiej będzie kontrolującemu wnioskować do starosty o sprawdzenie stanu zdrowia kierowcy oraz skierować go na egzamin sprawdzający jego kwalifikacje. Z kolei przeprowadzający tzw. szybkie testy trzeźwości policjant w mundurze nie będzie się musiał legitymować każdemu kierowcy. W ten sposób zaoszczędzi czas i skontroluje ich więcej. Na tym nie koniec.

Warto też pamiętać, że od listopada do kontroli drogowej mogą nas zatrzymać następujące służby: policjanci, inspektorzy ITD, funkcjonariusze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celno-Skarbowej, straży gminnych, straży leśnych oraz straży parku, jak również osoby działające w imieniu zarządcy drogi w obecności policjanta lub inspektora. Nowym uprawnionym do kontroli w zakresie transportu odpadów (w obecności wybranych uprawnionych, np. policjanta) są inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska.

W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku kontrolujący może zerwać plombę zabezpieczającą. Przepisy określają też warunki kontroli transportu odpadów przez inspektorów Inspekcji Ochrony Środowiska oraz procedury kontroli pojazdów służb specjalnych.

Etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku