W przetargu wzięło udział 25 państw członkowskich, w tym Włochy i Hiszpania. W tej wspólnocie zabrakło jednak Polski, która z obawy przed odpowiedzialnością producentów nie wzięła wcale udziału w pierwszym z trzech przetargów organizowanych przez UE. Ma jednak wziąć udział w kolejnym wspólnym zamówieniu, dotyczącym respiratorów.

W najbliższych dniach 25 państw członkowskich, które brały udział we wspólnym przetargu, ma podpisać umowy. Po zaledwie dwóch tygodniach od podpisania producenci mają dostarczyć odzież ochronną i sprzęt medyczny.

Czytaj także: Koronawirus: Unia Europejska walczy z nieuczciwymi sprzedawcami

Komisja Europejska zdecydowała też o stworzeniu pierwszego w historii zapasu sprzętu medycznego rescEU. Zapasy mają dotyczyć sprzętu do intensywnej terapii, jak wentylatory, środki ochrony indywidualnej, takie jak maski wielokrotnego użytku, szczepionki i leki oraz materiały laboratoryjne.

Jak wyjaśnia komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič, zapas zostanie wykorzystany do wsparcia państw członkowskich stojących przed niedoborem sprzętu potrzebnego do leczenia zainfekowanych pacjentów, ochrony pracowników służby zdrowia i spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa.

RescUE to część unijnego mechanizmu ochrony ludzkości, z którego państwa członkowskie korzystają, gdy same nie radzą sobie z reakcją na nadzwyczajną sytuację w kraju. Zapasy przechowywane są przez jedno lub kilka państw, które jednocześnie są odpowiedzialne za zamówienia danych środków medycznych.

90 proc. kosztów zapasów finansuje Komisja Europejska, pozostałe 10 proc. pokrywa państwo. Początkowy budżet UE przeznaczony na zapasy wynosił 50 mln euro, obecnie 80 mln euro.