Szkoły niepokoją się o uczniów i alarmują sądy

Pandemia obnażyła problemy wychowawcze w wielu rodzinach.

Aktualizacja: 08.02.2021 06:22 Publikacja: 07.02.2021 15:20

Rodzina koronawirus

Rodzina koronawirus

Foto: AdobeStock

– Dyrektorzy szkół coraz częściej zwracają się do sądów o wgląd w sytuację rodzinną uczniów – mówi Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

Potwierdzają to kuratorzy.

– Wnioski dotyczą nie tylko niewywiązywania się z obowiązku szkolnego i nielogowania na zajęcia, ale też relacji w rodzinie, konfliktów rówieśniczych i przemocy domowej –mówi Anna Kamińska, kurator zawodowy. Zwraca też uwagę na inny problem: czasem to szkoła powinna być bardziej aktywna. Zgłasza do sądu niemożność nawiązania kontaktu z rodzicem, podczas gdy pedagog szkolny nawet nie próbował złożyć wizyty w domu ucznia.

Czytaj także: Koronawirus: lockdown nie rozbił polskich rodzin

– Duży wysyp wniosków o wgląd w sytuację rodzinną był na początku pandemii i dotyczył zwłaszcza rodzin cudzoziemskich. Uczniowie mieli problemy komunikacyjne. Obecnie bardzo przybywa spraw związanych z przemocą domową – dodaje Aleksandra Szewera-Nalewajek, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Kuratorów Sądowych.

Sędziowie rodzinni zwracają zaś uwagę, że zmieniły się powody składania wniosków w pandemii.

– Wcześniej sądy otrzymywały wnioski o wgląd w sytuację dziecka, gdy nie uczęszczało ono na zajęcia szkolne, miało lekceważący stosunek do obowiązków szkolnych, nie przestrzegało zasad panujących w szkole, było agresywne – mówi Dorota Hildebrand- -Mrowiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce.

Dodaje, że obecnie po przeprowadzeniu wywiadu przez kuratora sądowego często się okazuje, że dziecko, które nie loguje się na zajęcia, nie ma zapewnionej odpowiedniej opieki i warunków do nauki zdalnej. Przykładowo rodzice mają niskie kompetencje wychowawcze, skupieni są tylko na pracy, nadużywają alkoholu lub w rodzinie stosowana jest przemoc.

Nierzadko też pracują za granicą, a dziecko jest pod opieką dziadków, którzy nie potrafią wyegzekwować od niego systematycznego logowania się na lekcje lub nie wiedzą, jak obsługiwać komputer.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego