W tej chwili ma taką możliwość, ale nie musi tego robić. Ponadto za wydanie zgody na stosowanie podsłuchu decydowałby sąd apelacyjny zamiast sądu okręgowego, a akceptacji takich wniosków musiałaby dokonać prokuratura apelacyjna, a nie okręgowa, jak jest obecnie.
Takie są wstępne propozycje zmian przepisów dotyczących kontroli operacyjnej policji, CBA, ABW, SKW, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i wywiadu skarbowego przedstawione przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Informacje takie przekazał minister Krzysztof Kwiatkowski w odpowiedzi na pytania dotyczące tej kwestii, a sformułowane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka.
Ta umieściła odpowiedź na swojej stronie internetowej.
Z dalszej części tego dokumentu wynika, że już w momencie składania wniosku o przedłużenie zgody na kontynuowanie działań operacyjnych służby specjalne musiałyby przekazywać sądowi zebrany materiał.
Ponadto [b]służby miałyby obowiązek ujawniania informacji o liczbie stosowanych podsłuchów i innych form kontroli operacyjnych. [/b] Ujawniana byłaby liczba wniosków o stosowanie takich operacji wraz z podaniem danych, ilu z nich nie poparła prokuratura, w związku z czym w ogóle nie trafiły do sądu, a ile zostało odrzuconych właśnie przez ten sąd.