Chodzi m.in. o protest  grupy "Strajk Przedsiębiorców", jaki 8 maja odbył się w centrum Warszawy, ale protesty także artystów i aktywistów manifestujących w innych częściach kraju. Według relacji medialnych, interweniujący funkcjonariusze otaczali demonstrantów kordonem tak, że złamane zostały zasady zachowania dystansu społecznego, użyli wobec uczestników środków przymusu bezpośredniego, w tym chemicznych środków obezwładniających (gaz łzawiący). Wiele osób zostało zatrzymanych i wylegitymowanych. Niektórzy demonstrujący odnieśli obrażenia.  Na wniosek policji protestujący są karani wysokimi karami pieniężnymi przez Inspekcję Sanitarną.

- Obywatele mają konstytucyjne prawo do wyrażania i demonstrowania swoich poglądów. Mają prawo wyrażać swój sprzeciw wobec sytuacji w jakiej się znaleźli oni i inne osoby dotknięte kryzysem ekonomicznym lub by zwrócić uwagę na problemy, które dotykają szerokich kręgów społeczeństwa - podkreśla prezes NRA.

Czytaj też:

Policja: za brak maseczki karzemy głównie tych agresywnych

Protest pod Kancelarią Premiera. Zatrzymano 38 osób

- Sposób, w jaki policjanci traktują protestujących, wywożąc ich do komisariatów odległych kilkadziesiąt kilometrów od miejsc demonstrowania, zmusza do wniosku, iż celem nie jest troska o bezpieczeństwo i ochrona społeczeństwa, lecz zastraszanie ludzi przez stosowaną opresję. Nie taka powinna być rola policji w demokratycznym państwie prawa – czytamy w piśmie do KGP.

Z kolei w piśmie do Głównego Inspektora Sanitarnego Prezes NRA wyraził sprzeciw wobec nakładania na uczestników protestów wysokich kar pieniężnych, przewyższających znacznie pomoc rządową z tytułu pandemii. Zdaniem Treli tak wysokie kary to wyraz braku solidarności społecznej i zrozumienia skrajnie trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się obywatele pozbawieni dochodów.

- To oburzająca opresja. Jako prezes samorządu adwokackiego, w imieniu środowiska, którego powinnością jest stanie na straży praw każdego obywatela, apeluję o powstrzymanie działań inspektoratów sanitarnych niezgodnych z prawem i elementarnymi zasadami moralnymi – napisał prezes NRA.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM