Biznes, ale także osoby fizyczne, dostanie możliwość pełnoprawnego posługiwania się nowoczesnymi formami korespondencji, takimi jak e-maile, esemesy czy nawet nagrania wideo. W kontaktach z innymi obywatelami, firmami, urzędami czy sądami zastąpią papierową korespondencję (poza ściśle określonymi wyjątkami).
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przygotowała dużą nowelizację kodeksu cywilnego oraz kilku innych ustaw. Jedną z największych zmian jest dopuszczenie dwóch nowych form czynności prawnych, np. sprzedaży czy składania ofert handlowych. Chodzi o formę dokumentową i elektroniczną.
Forma dokumentowa ma być tak daleko odformalizowana, że nie będzie nawet wymagany podpis, byle tylko była możliwość odczytania tekstu. Może to być więc np. poczta elektroniczna, ale również nagrania audio lub audiowideo.
Zawarcie w takiej postaci umowy sprzedaży będzie więc tak samo ważne jak pisemnie.
W tej chwili często sądy nie honorowały takich dokumentów. Teraz będą musiały. Co prawda w przypadku dokumentów w tej formie nie będzie korzystania z domniemania prawdziwości, ale w praktyce trudno będzie podważyć ich treść. Potwierdza to Marcin Łochowski, sędzia cywilny z Sądu Okręgowego Warszawa-Praga.