Dzieci urodzone w latach 2006 i 2007 mają prawo na wniosek rodziców rozpocząć naukę w I klasie w roku, w którym skończą sześć lat. Tak wynika z wchodzącej dziś w życie nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Jeśli sześciolatek nie zostanie zapisany do szkoły, kontynuuje przygotowanie przedszkolne.
– Gmina ma obowiązek zapewnić mu miejsce w przedszkolu – zapewnia Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej.
Nie musi jednak w tym samym przedszkolu i w tej samej grupie. Dziecko może trafić do zerówki w szkole lub do grupy sześciolatków utworzonej w innym przedszkolu. W wypadku zapisów dzieci do przedszkola nie obowiązuje bowiem rejonizacja. A zatem w dużym mieście dziecko może trafić do placówki znacznie oddalonej od miejsca zamieszkania.
Warszawa już zastrzega, że dzieci sześcioletnie, które w roku szkolnym 2012/2013 nie rozpoczną spełniania obowiązku szkolnego, będą kontynuowały edukację przedszkolną tam, gdzie zostaną zorganizowane oddziały przedszkolne dla sześciolatków.
Rodzice się obawiają, że z braku miejsc w zerówkach położonych blisko domu czy pracy mogą być wręcz przymuszani do zapisania dziecka do I klasy.