Alarm ogłasza dźwięk syreny (sygnał akustyczny modulowany) trwający trzy minuty, a odwołanie – sygnał akustyczny ciągły również trwający trzy minuty. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogłaszania alarmu. Ogłoszenie i odwołanie alarmu będzie mogło następować także poprzez odpowiedni komunikat w środkach masowego przekazu, a ogłoszenie alarmu – również przez wizualny znak w kolorze czerwonym, najlepiej w kształcie kwadratu – przewiduje ministerialny projekt.
Dotychczas obowiązujące przepisy rozróżniają alarm powietrzny i alarm o skażeniach, przypisując im różne sposoby ogłaszania i odwoływania. Projekt, który zmienia rozporządzenie z 16 października 2006 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń, znosi to rozróżnienie.
Aktualny akustyczny system alarmowy przewiduje nadawanie – w razie alarmu powietrznego – modulowanego dźwięku syreny w ciągu jednej minuty. Mają to być następujące po sobie sekwencje długich dźwięków sygnałów dźwiękowych pojazdów, gwizdków, trąbek lub innych przyrządów na sprężone powietrze w stosunku 3:1 (w przybliżeniu trzy sekundy dźwięku i sekunda przerwy). Nieco inaczej jest w opisanym systemie alarmowym dotyczącym skażeń.
Rozwiązania, które zostały zawarte w projektowanej regulacji, są podyktowane koniecznością dostosowania rozporządzenia do planu współdziałania krajowego systemu wykrywania skażeń i alarmowania.
Etap legislacyjny: konsultacje społeczne