GIS: Gronkowce i inne groźne bakterie w serze z Lidla

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed spożywaniem sera korycińskiego, który dostępny jest w sieci sklepów Lidl. Produkt wycofano ze sprzedaży z powodu wykrycia groźnych dla zdrowia bakterii.

Publikacja: 27.07.2020 12:07

GIS: Gronkowce i inne groźne bakterie w serze z Lidla

Foto: Adobe Stock

Wszystko za sprawą wykrycia w produkcie niebezpiecznej dla zdrowia bakterii w "Serze korycińskim swojskim z orzechami włoskimi". Państwowa Inspekcja Sanitarna stwierdziła obecność Listeria monocytogenes w 2 z 5 pobranych próbek. Ponadto w produkcie wykryto także gronkowce koagulazo-dodatnie (w 5 z 5 próbek) oraz enterotoksyny gronkowcowe w 1 z 5 próbek produktu. GIS ostrzega, że spożycie produktów zanieczyszczonych wymienionymi mikroorganizmami patogennymi może prowadzić do zatrucia pokarmowego.

Chodzi o ser o numerze partii: 30.06.2020, którego termin przydatności do spożycia to 30 lipca 2020 r. Producent serów Zarzeccy Sp. z o.o. zadecydował o wycofaniu ze sklepów Lidl szerszego niż wskazana partia asortymentu produktów "Sera korycińskiego" i wstrzymał produkcję do odwołania. Ze sklepowych półek usunięte zostaną sery wyprodukowane przed dniem 30 czerwca br. i te z przedziału 13 – 21 lipca br.

W zakładzie kontrolę przeprowadził Powiatowy Lekarza Weterynarii w Sokółce. Następnie producent poddał miejsce dezynfekcji. W próbkach sera korycińskiego naturalnego nie wykryto obecności Salmonella oraz Listeria monocytogenes, liczba gronkowców chorobotwórczych spełniała wymagania.

Przypomnijmy, że pod koniec czerwca br. GIS także ostrzegł konsumentów przed spożyciem sera korycińskiego.

Lidl niezwłocznie wycofał zakwestionowane produkty ze sklepów i poinformował o tym klientów zarówno w placówkach jak i na stronie internetowej.

Produkt nie powinien być spożywany, a w przypadku wystąpienia objawów choroby typowych dla zatrucia pokarmowego, listeriozy należy skontaktować się z lekarzem. Ser należy zwrócić do sklepu za co klient otrzyma zwrot pieniędzy.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie