Pacjent ma prawa wglądu do rachunków za swoje leczenie

Pacjent ma prawo poznać rachunki, jakie za jego leczenie wystawia zakład opieki zdrowotnej Narodowemu Funduszowi Zdrowia – orzekł WSA

Publikacja: 24.09.2012 17:40

Pacjent ma prawa wglądu do rachunków za swoje leczenie

Pacjent ma prawa wglądu do rachunków za swoje leczenie

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik PG Piotr Guzik

Pacjent zwrócił się do prywatnego, niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej o udostępnienie dokumentacji dotyczącej płatności, otrzymanej z NFZ za wykonanie usług medycznych wobec niego.

W odpowiedzi spółka Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej (NZOZ) odpisała, że nie dysponuje rachunkami wystawianymi na rzecz NFZ za usługi podstawowej opieki zdrowotnej świadczonej na rzecz indywidualnie oznaczonego pacjenta zadeklarowanego w NZOZ, ponieważ rachunki takie nigdy nie były wystawiane.

Przychodnia rozliczała się w sposób zbiorczy

Spółka wyjaśniła, że stosownie do umów zawartych w czasie, gdy pacjent objęty był podstawową opieką zdrowotną świadczoną przez NZOZ, podstawą rozliczeń NZOZ z NFZ był comiesięczny rachunek wystawiony przez NZOZ wraz z załączoną listą indywidualnie wskazanych osób zadeklarowanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej w NZOZ.

Spółka wyjaśniała dalej, że informacje o zawartych umowach znajdują się na stronach internetowych NFZ.

Umowy o każdym świadczeniu zdrowotnym finansowanym z NFZ to informacja publiczna - WSA

Pacjent nie odpuszczał i zwrócił się ponownie do spółki o udostępnienie treści wszystkich związanych z jego osobą oryginałów lub kopii comiesięcznych rachunków wystawionych przez NZOZ wraz z dotyczącymi jego osoby fragmentami załączonych do rachunków list osób zadeklarowanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej w NZOZ. Zwrócił się również o udostępnienie treści oryginałów lub kopii dokumentacji potwierdzającej płatności należności wynikających ze wskazanych comiesięcznych zbiorczych rachunków oraz treści oryginałów lub kopii stosownych umów o udzielanie świadczeń przez spółkę.

Spółka znów omówiła, argumentując, że ani zawarte umowy, ani przepisy na podstawie których zawierano umowy, nie przewidywały sposobu rozliczenia świadczeń zdrowotnych w odniesieniu do indywidualnie określonego pacjenta.

Wówczas pacjent złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w której wnosił o zobowiązanie NZOZ do udostępnienia informacji publicznej obejmującej treść wszystkich rachunków dotyczących jego osoby.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (sygnatura akt: IV SAB/Po 52/12) stwierdził, że skarga jest zasadna.

Sąd stwierdził przede wszystkim, że zgodnie z art. 132 ust. 1 ustawy z 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych podstawą udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przez NFZ jest umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawarta pomiędzy świadczeniodawcą a NFZ. Stosownie do art. 135 ust. 1 ustawy, umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej są jawne, a informacje o każdej zawartej umowie są zamieszczenie na stronie internetowej NFZ.

Zakres gromadzonych danych określa ustawa

To jednak - zdaniem WSA - nie zwalnia z obowiązku stosowania przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej w odniesieniu do innych informacji o charakterze publicznym, które nie zostały zamieszczone na stronie internetowej NFZ.

Zakres niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowy sposób rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania NFZ określony został w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 20 czerwca 2008 r. w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. nr 123, poz. 801 ze zm).

W § 2 ust. 1 rozporządzenia nałożony został na świadczeniodawców udzielających świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych obowiązek prowadzenia w formie elektronicznej rejestru świadczeń opieki zdrowotnej. Elementy składowe jakie winien zawierać ten rejestr określone zostały w § 3 ust. 1 rozporządzenia.

W § 5 ust. 1 nałożony został na świadczeniodawców, którzy zawarli umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z NFZ obowiązek przekazania oddziałowi wojewódzkiemu NFZ danych dotyczących każdego świadczenia wynikającego z umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Sąd wskazał, że dokumenty o udostępnienie których zwrócił się pacjent do NZOZ, nie są publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. Dlatego na NZOZ jako na dysponencie środków publicznych spoczywał zatem obowiązek udzielenia informacji publicznej - orzekł sąd.

Sąd stwierdził, że bezczynność NZOZ miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa i zobowiązał spółkę do załatwienia wniosku pacjenta w terminie 14 dni od uprawomocnienia się wyroku.

Sądy i trybunały
Rezygnacja Julii Przyłębskiej to jest czysta kalkulacja
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
W sądzie i w urzędzie
Upoważnienie do konta bankowego na wypadek śmierci. Jak zrobić to zgodnie z prawem?
Podatki
Pułapka na frankowiczów: po ugodzie może być PIT
Konsumenci
Jak otrzymać ulgę na prąd? Kto może mniej zapłacić za energię? Ekspert odpowiada
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Nieruchomości
SN: kiedy mieszkanie u rodziców prowadzi do zasiedzenia
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska