Idziemy na mecz – prawny poradnik dla kibiców

Już dzisiaj na piłkarskie boiska wybiegną piłkarze Ekstraklasy, aby rozpocząć zmagania w rundzie rewanżowej. Na stadionach pojawią się kibice. Wybierając się na mecz powinni oni pamiętać o prawach i obowiązkach, jakie nakłada na nich ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych.

Publikacja: 22.02.2013 18:32

W momencie dokonania zapłaty za bilet kibic zawiera umowę cywilnoprawną, na podstawie której przysłu

W momencie dokonania zapłaty za bilet kibic zawiera umowę cywilnoprawną, na podstawie której przysługują mu określone prawa.

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Na pytania przygotowane przez redakcję serwisu Prawo co dnia odpowiedział Mateusz Dróżdż, prawnik specjalizujący się w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych.

Kupuję bilet - jakie mam prawa?

Z chwilą nabycia biletu zawieramy z organizatorem umowę o udostępnienie imprezy masowej. Tym samy organizator ma obowiązek udostępnić nam określony mecz piłki nożnej oraz zapewnić w nim bezpieczne uczestnictwo.

Czy mogę z niego zrezygnować, żądać zwrotu pieniędzy? Czy mogę go przepisać na kolegę, jeśli sam nie mogę iść? Co w przypadku, kiedy z jakichś powodów mecz zostanie odwołany?

W związku z tym, że zawarta została umowa, to co do zasady nie można z niej ,,dowolnie" zrezygnować. W takiej sytuacji, tylko od dobrej woli klubu zależy czy zwróci on nam pieniądze za kupno biletu, chyba, że co innego wskazywała oferta lub regulamin nabycia biletu.

Biletów niestety nie można przekazywać innym osobom, ponieważ zabrania tego ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych, aczkolwiek niektóre kluby piłkarskie pozwalają na zmianę przed meczem danych osobowych, umieszczonych na bilecie, ale to też jest zależne od dobrej woli klubu. Ten przepis nie obowiązywał podczas EURO 2012, stąd nie było problemów z przekazywaniem biletów.

Jeżeli mecz zostanie odwołany z przyczyn dotyczących niedochowania należytej staranności przez organizatora meczu, to powinien on nam zwrócić pieniądze. Kluby piłkarskie czasami oferują nam udział w meczu (w innym terminie) i mamy prawo w nim uczestniczyć.

Wchodzę na stadion - czy mam obowiązek poddawać się rewizji osobistej przez ochronę obiektu? Co może kontrolować ochrona?

Wchodząc na stadion, każdy kibic ma obowiązek poddać się kontroli bagażu lub odzieży, na żądanie służb porządkowych lub informacyjnych. Powinna ona być dokonywana przez osoby tej samej płci.

Kiedy ochrona (organizator) może mnie nie wpuścić na obiekt?

Katalog zawarty w ustawie jest szeroki. Zgodnie z nią służby porządkowe są obowiązane odmówić wstępu na imprezę masową:

-osobie, wobec której zostało wydane orzeczenie zakazujące wstępu na imprezę masową,

- osobie, wobec, której zostało wydane orzeczenie -zobowiązujące do powstrzymania się od przebywania w miejscach przeprowadzania imprez masowych,

-osobie, wobec której został wydany zakaz klubowy,

-osobie odmawiającej poddania się czynnościom, o których mowa w art. 20 ust. 1 pkt 1-3 ustawy,

- osobie znajdującej się pod widocznym wpływem alkoholu, środków odurzających, psychotropowych lub innych podobnie działających środków,

- osobie posiadającej broń lub inne przedmioty, materiały, wyroby, napoje, środki lub substancje, o których mowa w art. 8 ust. 2,

- osobie zachowującej się agresywnie, prowokacyjnie albo w inny sposób stwarzającej zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego;

Służba porządkowa może także odmówić wstępu na imprezę masową osobie nieposiadającej biletu wstępu lub innego dokumentu uprawniającego do przebywania na imprezie masowe.

Jakich rzeczy nie zabierać na mecz?

Na mecz piłki nożnej nie można wnosić oraz posiadać broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, materiałów pożarowo niebezpiecznych, napojów alkoholowych, środków odurzających lub substancji psychotropowych. Zgodnie z nowym regulaminem ekstraklasy (nie przyjęła go tylko Lechia Gdańsk) nie można także wnosić na stadiony:

- pojemników na płyny lub produkty, w tym produkty spożywcze (w uzasadnionych przypadkach  organizator może wyrazić zgodę na wnoszenie przedmiotów, o których mowa w niniejszym punkcie);

- środków odurzających, psychotropowych lub innych podobnie działających środków;

- kasków oraz parasoli;

- materiałów, zawierających treści rasistowskie, obraźliwe, polityczne, ksenofobiczne, lub wulgarne;

- pojemników do rozpylania gazu, substancji żrących lub farbujących;

- przedmiotów, które z uwagi na swe kształty lub/i rozmiary nie mogą być schowane pod siedzenie;

- trąbek oraz instrumentów z napędem mechanicznym lub elektrycznym.

- wskaźników laserowych;

- materiałów reklamowych za wyjątkiem dopuszczonych za pisemną zgodą organizatora imprezy/ właściciela/ zarządcy/ użytkownika obiektu;

Czy muszę zajmować miejsce wskazane na bilecie (jakie konsekwencje mi grożą, jeśli zajmę inne)?

Kibic ma prawo przede wszystkim do uczestnictwa w bezpiecznej imprezie masowej. W przypadku przebywania w miejscu nieprzeznaczonym dla kibiców, uczestnikowi imprezy masowej grozi  nawet kara ograniczenia wolności i ukaranie zakazem stadionowym od 2 do 6 lat. Taka sama sankcja grozi kibicowi, jeżeli nie opuści on pomimo wezwania osoby uprawnionej: sektora, miejsca innego niż to wskazane na bilecie wstępu.

Kibice tak naprawdę, zgodnie z ustawą imprez masowych, powinni oglądać mecz na miejscu siedzącym. Dozwolony jest doping, ale tak naprawdę wszyscy kibice powinni znajdować się na wyznaczonym miejscu, nie utrudniając oglądania meczu innym kibicom.

Jakie formy kibicowania są dozwolone, a jakie zabronione?

W momencie dokonania zapłaty za bilet kibic zawiera umowę cywilnoprawną, na podstawie której przysługują mu określone prawa. Po pierwsze jako osobie uprawnionej przysługuje mu prawo do wzięcia udziału w określonej na bilecie imprezie masowej. Uczestnik imprezy masowej jest również uprawniony do oglądania meczu na miejscu siedzącym, którego numer wskazany jest na bilecie.

Po drugie każdy kibic-konsument, w przypadku naruszenia przysługujących mu praw przez organizatora meczu piłki nożnej (np. polegającym na bezprawnym unieważnieniu biletu przed rozpoczęciem imprezy masowej), może skorzystać z pomocy rzecznika konsumentów.

Organizator imprezy masowej jest zobowiązany do zapewnienia jej bezpieczeństwa w tym np. do zatrudnienia odpowiedniej liczby służby porządkowej oraz informacyjnej. Organizator zapewnia także pomoc medyczną oraz zaplecze higieniczno-sanitarne. Co więcej, powinien on uczestnikom imprezy masowej udostępnić informacje o udogodnieniach oraz wymogach bezpieczeństwa określonych przez organizatora lub służby ratownicze, a także o umiejscowieniu punktów pomocy medycznej, gastronomicznych i sanitarnych. Za udzielanie takich informacji odpowiedzialni są członkowie służby informacyjnej, do których dodatkowo każdy kibic ma możliwość składania skarg. Służba porządkowa oraz informacyjna jest także zobowiązana do reakcji na jakiekolwiek zgłoszone incydenty i zagrożenia. Kibic, który jest legitymowany przez członka służby porządkowej, może przed rozpoczęciem tej czynności, odczytać dane, które są umieszczone na identyfikatorze tej osoby. W takiej sytuacji uczestnik meczu piłki nożnej może żądać od członka służby porządkowej, podania podstawy prawnej oraz przyczyny jego legitymowania.

Organizator meczu piłki nożnej powinien również udostępnić wszystkim osobom upoważnionym do przebywania na meczu regulamin stadionu, mapę obiektu (z zaznaczeniem sektorów oraz wyjść ewakuacyjnych), a także podać informację o godzinach jego otwarcia. Powinien również zadbać o to, by uczestnicy mogli się swobodnie i bezpiecznie przemieszczać po stadionie (w miejscach do tego wyznaczonych). Oznacza to m.in., że wszystkie kołowrotki, bramy, wejścia i wyjścia muszą być sprawne i powinien je obsługiwać odpowiednio przeszkolony personel. Ponadto organizator musi zapewnić osobne parkingi dla samochodów i autobusów należących do różnych grup kibiców.

Podczas meczu piłki nożnej, który nie jest zakwalifikowany jako mecz podwyższonego ryzyka, kibice co prawda mogą spożywać napoje alkoholowe w wyznaczonych do tego miejscach, które zawierają nie więcej niż 3,5 % alkoholu, powinni jednak pamiętać, że nawet w takim przypadku nie mogą wnieść na teren stadionu jakiegokolwiek własnego alkoholu.

Jakie mam obowiązki, a jakie prawa?

Z umowy zawartej poprzez zakup biletu wynikają nie tylko prawa, ale również obowiązki uczestnika imprezy masowej. Podstawowym obowiązkiem kibica jest zachowanie się w sposób, który nie zagraża bezpieczeństwu innych. Na teren stadionu nie można wnosić, jak wskazywałem wcześniej, między innymi broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, materiałów pożarowo-niebezpiecznych, napojów alkoholowych, środków psychotropowych i narkotyków, jakichkolwiek materiałów np. o treści rasistowskiej czy dyskryminacyjnej, a także obrażającej jakikolwiek klub lub ich przedstawicieli. Podczas imprezy masowej zabronione jest rzucanie przedmiotami, które mogą stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia lub bezpieczeństwa innych osób przebywających na terenie, gdzie odbywa się impreza masowa. Nie można także prowokować innych uczestników do działań zagrażających bezpieczeństwu imprezy. W trakcie meczu kibic nie może przebywać w miejscu nieprzeznaczonym dla kibiców, ani nawet w sektorze innym niż wskazanym na bilecie. Uczestnicy meczu piłki nożnej są zobowiązani do wykonywania poleceń służby porządkowej, Policji oraz Żandarmerii Wojskowej. Należy pamiętać również, że na stadionach obowiązuje zakaz palenia tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Kibic powinien posiadać dokument potwierdzający jego tożsamość. Zgodnie z ustawą zabronione jest także używanie odzieży lub przedmiotu w celu uniemożliwienia lub istotnego utrudnienia jego rozpoznania, a zatem niedozwolone jest np. zasłanianie twarzy szalikiem w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej.

Kibic jest zobowiązany także do podporządkowania się wynikającym z wymogów bezpieczeństwa poleceniom służb porządkowych i informacyjnych. Służby te mają prawo domagać się od kibica okazania biletu uprawniającego do uczestnictwa w imprezie masowej, a także, jak już zostało wspomniane, dokonać jego wylegitymowania. W przypadku podejrzenia, że któryś z kibiców usiłuje wnieść lub ma przy sobie przedmioty zabronione przez ustawę lub regulamin, mogą także przeszukać jego odzież lub bagaż.

Jakie polecenia może wydawać mi ochrona?

Służba porządkowa jest uprawniona do wydawania poleceń porządkowych osobom zakłócającym porządek publiczny lub zachowującym się niezgodnie z regulaminem imprezy masowej lub regulaminem obiektu (terenu), a w przypadku niewykonania tych poleceń - wezwania ich do opuszczenia imprezy masowej.

Mateusz Dróżdż prawnik Gide Loyrette Nouel, wykładowca Uczelni Łazarskiego

Mateusz Dróżdż prawnik Gide Loyrette Nouel, wykładowca Uczelni Łazarskiego

Mateusz Dróżdż, prawnik, wykładowca Uczelni Łazarskiego

Pamiętajmy o klubowych regulaminach

Prawa i obowiązki kibiców meczów piłki nożnej są określone przede wszystkim w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych i wskazanych tam aktach wykonawczych, których przepisy mają charakter przede wszystkim sankcyjny, co powoduje, że prawa kibiców są mocno ograniczone. Należy, także pamiętać, że niektóre prawa wynikają między innymi z aktów wewnętrznych danego klubu jak np. regulamin imprezy masowej, którego jednolity wzór został przyjęty przez kluby Ekstraklasy S.A. (oprócz Lechii Gdańsk), i który określa np. kwestie: jak należy zachowywać się podczas meczu piłki nożnej i czego nie można wnosić na stadion.

Na pytania przygotowane przez redakcję serwisu Prawo co dnia odpowiedział Mateusz Dróżdż, prawnik specjalizujący się w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych.

Kupuję bilet - jakie mam prawa?

Pozostało 98% artykułu
Konsumenci
Pozew grupowy oszukanych na pompy ciepła. Sąd wydał zabezpieczenie
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Sądy i trybunały
Dr Tomasz Zalasiński: W Trybunale Konstytucyjnym gorzej już nie będzie
Konsumenci
TSUE wydał ważny wyrok dla frankowiczów. To pokłosie sprawy Getin Banku
Nieruchomości
Właściciele starych budynków mogą mieć problem. Wygasają ważne przepisy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Prawo rodzinne
Przy rozwodzie z żoną trzeba się też rozstać z częścią krów