Kibice tak naprawdę, zgodnie z ustawą imprez masowych, powinni oglądać mecz na miejscu siedzącym. Dozwolony jest doping, ale tak naprawdę wszyscy kibice powinni znajdować się na wyznaczonym miejscu, nie utrudniając oglądania meczu innym kibicom.
Jakie formy kibicowania są dozwolone, a jakie zabronione?
W momencie dokonania zapłaty za bilet kibic zawiera umowę cywilnoprawną, na podstawie której przysługują mu określone prawa. Po pierwsze jako osobie uprawnionej przysługuje mu prawo do wzięcia udziału w określonej na bilecie imprezie masowej. Uczestnik imprezy masowej jest również uprawniony do oglądania meczu na miejscu siedzącym, którego numer wskazany jest na bilecie.
Po drugie każdy kibic-konsument, w przypadku naruszenia przysługujących mu praw przez organizatora meczu piłki nożnej (np. polegającym na bezprawnym unieważnieniu biletu przed rozpoczęciem imprezy masowej), może skorzystać z pomocy rzecznika konsumentów.
Organizator imprezy masowej jest zobowiązany do zapewnienia jej bezpieczeństwa w tym np. do zatrudnienia odpowiedniej liczby służby porządkowej oraz informacyjnej. Organizator zapewnia także pomoc medyczną oraz zaplecze higieniczno-sanitarne. Co więcej, powinien on uczestnikom imprezy masowej udostępnić informacje o udogodnieniach oraz wymogach bezpieczeństwa określonych przez organizatora lub służby ratownicze, a także o umiejscowieniu punktów pomocy medycznej, gastronomicznych i sanitarnych. Za udzielanie takich informacji odpowiedzialni są członkowie służby informacyjnej, do których dodatkowo każdy kibic ma możliwość składania skarg. Służba porządkowa oraz informacyjna jest także zobowiązana do reakcji na jakiekolwiek zgłoszone incydenty i zagrożenia. Kibic, który jest legitymowany przez członka służby porządkowej, może przed rozpoczęciem tej czynności, odczytać dane, które są umieszczone na identyfikatorze tej osoby. W takiej sytuacji uczestnik meczu piłki nożnej może żądać od członka służby porządkowej, podania podstawy prawnej oraz przyczyny jego legitymowania.
Organizator meczu piłki nożnej powinien również udostępnić wszystkim osobom upoważnionym do przebywania na meczu regulamin stadionu, mapę obiektu (z zaznaczeniem sektorów oraz wyjść ewakuacyjnych), a także podać informację o godzinach jego otwarcia. Powinien również zadbać o to, by uczestnicy mogli się swobodnie i bezpiecznie przemieszczać po stadionie (w miejscach do tego wyznaczonych). Oznacza to m.in., że wszystkie kołowrotki, bramy, wejścia i wyjścia muszą być sprawne i powinien je obsługiwać odpowiednio przeszkolony personel. Ponadto organizator musi zapewnić osobne parkingi dla samochodów i autobusów należących do różnych grup kibiców.
Podczas meczu piłki nożnej, który nie jest zakwalifikowany jako mecz podwyższonego ryzyka, kibice co prawda mogą spożywać napoje alkoholowe w wyznaczonych do tego miejscach, które zawierają nie więcej niż 3,5 % alkoholu, powinni jednak pamiętać, że nawet w takim przypadku nie mogą wnieść na teren stadionu jakiegokolwiek własnego alkoholu.
Jakie mam obowiązki, a jakie prawa?
Z umowy zawartej poprzez zakup biletu wynikają nie tylko prawa, ale również obowiązki uczestnika imprezy masowej. Podstawowym obowiązkiem kibica jest zachowanie się w sposób, który nie zagraża bezpieczeństwu innych. Na teren stadionu nie można wnosić, jak wskazywałem wcześniej, między innymi broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, materiałów pożarowo-niebezpiecznych, napojów alkoholowych, środków psychotropowych i narkotyków, jakichkolwiek materiałów np. o treści rasistowskiej czy dyskryminacyjnej, a także obrażającej jakikolwiek klub lub ich przedstawicieli. Podczas imprezy masowej zabronione jest rzucanie przedmiotami, które mogą stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia lub bezpieczeństwa innych osób przebywających na terenie, gdzie odbywa się impreza masowa. Nie można także prowokować innych uczestników do działań zagrażających bezpieczeństwu imprezy. W trakcie meczu kibic nie może przebywać w miejscu nieprzeznaczonym dla kibiców, ani nawet w sektorze innym niż wskazanym na bilecie. Uczestnicy meczu piłki nożnej są zobowiązani do wykonywania poleceń służby porządkowej, Policji oraz Żandarmerii Wojskowej. Należy pamiętać również, że na stadionach obowiązuje zakaz palenia tytoniu i wyrobów tytoniowych.
Kibic powinien posiadać dokument potwierdzający jego tożsamość. Zgodnie z ustawą zabronione jest także używanie odzieży lub przedmiotu w celu uniemożliwienia lub istotnego utrudnienia jego rozpoznania, a zatem niedozwolone jest np. zasłanianie twarzy szalikiem w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej.
Kibic jest zobowiązany także do podporządkowania się wynikającym z wymogów bezpieczeństwa poleceniom służb porządkowych i informacyjnych. Służby te mają prawo domagać się od kibica okazania biletu uprawniającego do uczestnictwa w imprezie masowej, a także, jak już zostało wspomniane, dokonać jego wylegitymowania. W przypadku podejrzenia, że któryś z kibiców usiłuje wnieść lub ma przy sobie przedmioty zabronione przez ustawę lub regulamin, mogą także przeszukać jego odzież lub bagaż.
Jakie polecenia może wydawać mi ochrona?
Służba porządkowa jest uprawniona do wydawania poleceń porządkowych osobom zakłócającym porządek publiczny lub zachowującym się niezgodnie z regulaminem imprezy masowej lub regulaminem obiektu (terenu), a w przypadku niewykonania tych poleceń - wezwania ich do opuszczenia imprezy masowej.
Mateusz Dróżdż prawnik Gide Loyrette Nouel, wykładowca Uczelni Łazarskiego
Mateusz Dróżdż, prawnik, wykładowca Uczelni Łazarskiego
Pamiętajmy o klubowych regulaminach
Prawa i obowiązki kibiców meczów piłki nożnej są określone przede wszystkim w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych i wskazanych tam aktach wykonawczych, których przepisy mają charakter przede wszystkim sankcyjny, co powoduje, że prawa kibiców są mocno ograniczone. Należy, także pamiętać, że niektóre prawa wynikają między innymi z aktów wewnętrznych danego klubu jak np. regulamin imprezy masowej, którego jednolity wzór został przyjęty przez kluby Ekstraklasy S.A. (oprócz Lechii Gdańsk), i który określa np. kwestie: jak należy zachowywać się podczas meczu piłki nożnej i czego nie można wnosić na stadion.