?Ten trend potwierdzają badania, a zwłaszcza wyroki sądowe. Z tego punktu widzenia nie ma wątpliwości, że cena życia ludzkiego i zdrowia wzrasta.
Pytanie, na jakich kwotach trend ten się zatrzyma.
Płaci szpital
Za tydzień (21 listopada) będzie okazja przetestować ostatni rekord: warszawski Sąd Apelacyjny zajmie się sprawą o błędy lekarskie Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie, od którego sąd I instancji zasądził 1,5 mln zł odszkodowania i milion złotych zadośćuczynienia plus odsetki (w sumie ok. 5 mln zł) na rzecz jego pacjentki Grażyny G.-J.
Szpital kwestionuje (przynajmniej częściowo) werdykt Sądu Okręgowego, że krzywda powódki była w całości skutkiem zawinienia lekarzy. Podważa też ustalenia biegłego oraz wyjątkowo wysoką kwotę zadośćuczynienia. Nie zmienia to faktu, że szkoda jest ogromna, m.in. niedowład kończyn, nieuleczalne problemy z trawieniem. Prócz tego krzywda w sferze niematerialnej.
– Chora po jednej z operacji pięć dni leżała we własnym kale, bo nie dopuszczono do niej męża, który wraz z córką przejął całą opiekę pielęgniarską – napisał SO w wyroku. Smaczku sprawie dodaje fakt, że poszkodowana przez lata pracowała jako radca prawny w tym szpitalu.