Prezes TK Bogdan Święczkowski skierował wczoraj do Prokuratury Krajowej pismo informujące „o niestawiennictwie na przesłuchaniu przez prokuratora Andrzeja Rybaka w charakterze świadka w dniu 7 maja 2025 roku na wniosek nieistniejącej tzw. sejmowej Komisji Śledczej". Komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. W tym czasie Bogdan Święczkowski pełnił funkcję prokuratora krajowego, pierwszego zastępcy prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.
Prezes TK Bogdan Święczkowski wniósł o usprawiedliwienie nieobecności
Prezes TK wyjaśnił powód swojej decyzji: jego zdaniem o przeprowadzenie czynności procesowej przesłuchania go jako świadka wystąpił do Prokuratora Generalnego podmiot nieuprawniony. Święczkowski wniósł też o uznanie nieobecności za usprawiedliwioną.
„Stawiennictwo Bogdana Święczkowskiego stanowiłoby legitymizację nielegalnych działań grupy posłów, faktycznie kontynuujących prace nieistniejącej tzw. Komisji Śledczej ds. Pegasusa, mimo wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku w sprawie o sygn. U 4/24” - czytamy na stronie TK.
Czytaj więcej
Bogdan Święczkowski, prezes TK jest kolejnym świadkiem wezwanym przez komisję ds. Pegasusa, który...
To już kolejne niestawiennictwo Bogdana Święczkowskiego na przesłuchaniu ws. Pegasusa. Na początku lutego także wydał on oświadczenie, w którym uzasadnia niestawienie się na posiedzenie komisji tak samo, jak teraz: wyrokiem TK z 10 września 2024 roku ws. niezgodności z konstytucją uchwały Sejmu powołującej sejmową komisję śledczą.