Biegły sprawdzi stan zdrowia Zbigniewa Ziobry. Jest decyzja Prokuratury Krajowej

Prokuratura Krajowa na wniosek komisji śledczej ds. Pegasusa powołała biegłego, który sprawdzi stan zdrowia byłego ministra sprawiedliwości w rządzie PiS, Zbigniewa Ziobry.

Publikacja: 03.09.2024 14:18

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i jego żona Patrycja Kotecka-Ziobro przed swoim domem

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i jego żona Patrycja Kotecka-Ziobro przed swoim domem w Warszawie

Foto: PAP/Rafał Guz

mat

Taką informację przekazał na platformie „X” dziennikarz radia TOK FM, Maciej Kluczka. Biegły ma określić, czy były minister sprawiedliwości jest zdolny do złożenia zeznań.

Przypomnijmy, iż Zbigniew Ziobro nie stawiał się na posiedzeniach sejmowej komisji śledczej do spraw Pegasusa, która chce go przesłuchać w charakterze świadka.

Podczas posiedzenia 10 lipca szefująca komisji Magdalena Sroka (Trzecia Droga) poinformowała, że „minister Ziobro przesłał zaświadczenie lekarskie wystawione przez biegłego sądowego, czyli skutecznie usprawiedliwił swoją nieobecność na posiedzeniu komisji”.

- W tej chwili chciałabym zdementować słowa polityków, którzy do tej pory zarzucali nam nękanie pana ministra Ziobro. Nie ma równych i równiejszych, przepisy są jasne i klarowne dla wszystkich. To, że pan minister przysyła stosowne zaświadczenie lekarskie świadczy o tym, że dotarła do niego informacja, którą medialnie przekazywaliśmy: że skutecznie można w jedyny sposób usprawiedliwić swoją nieobecność - podkreśliła.

Ziobro po wyborach z 15 października wycofał się z aktywności politycznej

Przypomnijmy, iż Zbigniew Ziobro po wyborach parlamentarnych z 15 października wycofał się z aktywności politycznej i przekazał kierowanie Suwerenną Polską Patrykowi Jakiemu, w związku ze swoim stanem zdrowia — u Ziobry wykryto zaawansowaną postać raka przełyku, był operowany, a następnie przechodził leczenie onkologiczne.

Ziobro miał zostać przesłuchany w postępowaniu "zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r." - informowała komisja.

Ziobro był ministrem sprawiedliwości w czasie, gdy ze środków pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości zakupiono oprogramowanie Pegasus od izraelskiej firmy NSO. Oprogramowanie to, pozwalające na przejęcie pełnej kontroli nad zainfekowanym nim telefonem miało być wykorzystywane m.in. do inwigilowania Krzysztofa Brejzy, obecnie europosła KO, w czasie, gdy był on szefem sztabu wyborczego KO. Za pomocą Pegasusa inwigilowana miała być też prokurator Ewa Wrzosek, lider AGROUnii, a obecnie wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak, Roman Giertych (adwokat, dziś poseł KO) czy były wiceminister obrony, były dowódca wojsk lądowych, gen. Waldemar Skrzypczak.

Czytaj więcej

Zbigniew Ziobro nie przychodzi, zbadają go biegli

Taką informację przekazał na platformie „X” dziennikarz radia TOK FM, Maciej Kluczka. Biegły ma określić, czy były minister sprawiedliwości jest zdolny do złożenia zeznań.

Przypomnijmy, iż Zbigniew Ziobro nie stawiał się na posiedzeniach sejmowej komisji śledczej do spraw Pegasusa, która chce go przesłuchać w charakterze świadka.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Absolwenci KSSiP w zawieszeniu, bo pominięto ich przy nominacjach
Nieruchomości
Ogródki działkowe nie zostaną zlikwidowane. Resort zmienia przepisy
Sądy i trybunały
Bodnar zdegraduje sędziów? Tzw. "neosędziowie" zostaną cofnięci do roli asystentów
Sądy i trybunały
Rząd nie uzna wyboru prezesa Izby Cywilnej SN? Adam Bodnar: absolutnie
Podatki
Afera paragonowa. Kontrolerów można nie lubić, ale nie wolno im przeszkadzać
Prawo dla Ciebie
Myśliwi nie chcą okresowych badań. A rząd szykuje ograniczenie polowań