Sąd wskazał, że prokurator Bogusława Zapaśnik w czasie wnoszenia aktu oskarżenia nie była prokuratorem w stanie czynnym, a to oznacza, że nie mogła wykonywać czynności prokuratora. Wobec tego w postępowaniu wystąpiła tzw. przeszkodza procesowa procesowa w postaci „braku skargi uprawnionego oskarżyciela” (brak aktu oskarżenia). Jeśli akt zostałby wniesiony przez prokuratora w stanie czynnym, sąd nie mógłby umorzyć sprawy.
Tym samym Sąd Okręgowy w Szczecinie potwierdził czasowy i incydentalny charakter przepisu art. 47 § 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 roku — przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze. W uzasadnieniu sąd przekazał, że przywrócenie na podstawie przywołanego przepisu było możliwe jedynie w okresie odpowiednio 30 oraz 60 dni od wejścia w życie ustawy, tj. licząc od dnia 4 marca 2016 roku. - Powołanie w dniu 19 maja 2016 roku ze skutkiem od 1 czerwca 2019 roku — dokonane zostało bez obowiązującej podstawy prawnej, wskazano w wyroku.
Czytaj więcej
Prokurator Krajowy Dariusz Barski z dniem 12 stycznia 2024 roku przestaje pełnić swoją funkcję. W...
Wyrok ten bezpośrednio odnosi się do konfliktu panującego w Prokuraturze Krajowej po odwołaniu ze stanowiska Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego. Prokurator Dariusz Barski został przywrócony do czynnej służby przez Zbigniewa Ziobrę 16 lutego 2022 roku, ale ze względu na czasowość przepisów ustawy Prawo o prokuraturze, jego przywrócenie nie wywołało skutków prawnych. Obecny Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar 12 stycznia 2024 roku przekazał iż Dariusz Barski przestał pełnić swoje stanowisko ze względu na wadliwe powołanie.
Przepis, na którym opierało się powołanie prokuratora Barskiego był nieaktualny — Dariusz Barski pozostaje więc w stanie spoczynku i nie mógł dalej pełnić funkcji Prokuratora Krajowego. Potwierdza to decyzje podjęte przez Prokuratora Generalnego Adama Bodnara i jego dalsze kroki, które podjął w PK, w tym przekazanie pełnienia obowiązków prokuratorowi Jackowi Bilewiczowi.