"Cyfrowy uczeń" zastąpi "Laptop dla ucznia". Co z czwartoklasistami?

Szefowie resortów edukacji i cyfryzacji Barbara Nowacka i Krzysztof Gawkowski zapowiedzieli, że choć program "Laptop dla ucznia" zostaje zawieszony, to chcą go uzdrowić i realizować pod nową nazwą "Cyfrowy uczeń". Co wiadomo o tym pomyśle?

Publikacja: 08.02.2024 16:29

Minister edukacji Barbara Nowacka na konferencji prasowej nt. programu "Laptop dla ucznia"

Minister edukacji Barbara Nowacka na konferencji prasowej nt. programu "Laptop dla ucznia"

Foto: PAP/Piotr Nowak

Przypomnijmy, że program rządu PiS „Laptop dla ucznia” został zrealizowany tylko raz — laptopy trafiły do uczniów klas IV na początku roku szkolnego 2023/2024. Zgodnie z zapowiedziami rządu Donalda Tuska, miał być kontynuowany. 

„Cyfrowy uczeń” odnowi i uzdrowi „Laptop dla ucznia”

W czwartek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział jego zawieszenie z powodu braku pieniędzy na ten cel w budżecie, również w projekcie budżetu opracowanym jeszcze przez rząd PiS.

W ocenie wicepremiera sam pomysł rządu PiS w założeniach nie był zły, lecz został źle przygotowany i był fatalnie realizowany. Tak fatalnie, że mogło nawet dojść do naruszenia przepisów karnych dotyczących korupcji.  Gawkowski stwierdził, że wbrew zapowiedziom, program nie był finansowany z funduszy UE, a przetargi na laptopy były przeprowadzone nieumiejętnie. 

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele dzieci oraz ich rodziców czekało na to, aby w tym roku odebrać obiecane im laptopy. Zaczynając naszą pracę w rządzie wierzyliśmy w to, że cały program był przygotowany profesjonalnie. To co zastaliśmy oraz to co ustaliliśmy, pokazało nam jednak, że tak nie było. Niestety wiele informacji było ukrywanych przed opinią publiczną przez naszych poprzedników. To nie był program cyfryzacji, a program wyborczy – powiedział  Krzysztof Gawkowski.

- Zawieszamy program "Laptop dla ucznia", żeby w przyszłości dać szansę na nowy, świetny program "Cyfrowy uczeń", gdzie nikt nie zostanie pokrzywdzony, gdzie uczniowie czwartych klas będą wiedzieli, że mają narzędzie do pracy, do nauki, do wyrównywania szans, gdzie laptopy nie będą zastawiane w lombardach, gdzie każdy będzie miał świadomość, że może swoje urządzenie zabrać do szkoły — zapowiedział wicepremier.

Czytaj więcej

Rząd o programie "Laptop dla ucznia": Możliwa korupcja. Zawiadamiamy prokuraturę

Kiedy ruszy „Cyfrowy uczeń” 

Gawkowski powiedział, że nowy program był już konsultowany z ministrem finansów, Andrzejem Domańskim. Ma zostać uruchomiony w 2025 roku.

"W przyszłym roku uczniowie otrzymają urządzenia mobilne. Rodzaj sprzętu, niezbędne oprogramowanie i zabezpieczenia będą przedmiotem analizy oraz dyskusji z partnerami społecznymi i rodzicami." - czytamy na stronie MEN.

A co z uczniami, którzy rozpoczną we wrześniu 2024 r. naukę w czwartych klasach szkół podstawowych?  Nie dostaną laptopów. Być może otrzymają sprzęt w 2025 r., gdy będą w piątej klasie. 

– Żaden rocznik nie będzie poszkodowany – powiedziała minister edukacji Barbara Nowacka – Program „Cyfrowy uczeń” to jest program, który żadnego dziecka, które liczyło na sprzęt od państwa, nie pozostawi z tyłu. My będziemy pracowali nad wyrównaniem tego, żeby dzieci nie tylko z tego rocznika, który rozpocznie naukę w 2024 ale i z kolejnych mogły z programu korzystać – dodała Barbara Nowacka. 

„Cyfrowy uczeń” niekoniecznie z laptopem

Nie wiadomo też jeszcze, czy uczniowie nadal będą dostawać laptopy. Według Gawkowskiego mogą to być np. tablety.

- Najważniejsze jest takie skonstruowanie programu, żeby stanowił plus dla ucznia, rodzica i nauczyciela —  wyjaśnił Gawkowski.

Nowacka poinformowała zaś, że do końca czerwca jej resort wraz z ekspertami przygotuje „spójną strategię”, która pozwoli rozmawiać z Komisją Europejską o wsparciu programu.

- Będziemy realnie wyrównywać szanse cyfrowe młodzieży. Bo program, który polega wyłącznie na rozdaniu laptopów, nie wyrównuje szans — mówiła Nowacka.


 

Przypomnijmy, że program rządu PiS „Laptop dla ucznia” został zrealizowany tylko raz — laptopy trafiły do uczniów klas IV na początku roku szkolnego 2023/2024. Zgodnie z zapowiedziami rządu Donalda Tuska, miał być kontynuowany. 

„Cyfrowy uczeń” odnowi i uzdrowi „Laptop dla ucznia”

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Muzyk grupy Kult zatrzymany. W tle sfingowana śmierć w USA i wielkie pieniądze
Praca, Emerytury i renty
Od dziś wyższe emerytury i renty. Oto nowe kwoty brutto i na rękę [tabela]
Prawo dla Ciebie
Choroba Ziobry przeszkodą w stawieniu się przed komisją. Adwokat wyjaśnia
Edukacja i wychowanie
Sprawa Collegium Humanum. Eksperci mówią, co z lewymi dyplomami MBA
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Praca, Emerytury i renty
Renta alkoholowa w górę. Kto może na nią liczyć i ile dostanie od 1 marca
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy o patchworkowej rodzinie: pieniądze na dziecko bez zgody żony