SN rozpozna odwołania ws. wygaśnięcia mandatów Kamińskiego i Wąsika

Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego 10 stycznia 2024 roku rozpatrzy odwołania od postanowienia o wygaśnięciu mandatów posłów Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika, których sąd skazał na dwa lata pozbawienia wolności za udział w tzw. aferze gruntowej.

Publikacja: 03.01.2024 16:13

SN rozpozna odwołania ws. wygaśnięcia mandatów Kamińskiego i Wąsika

Foto: PAP/Leszek Szymański

Byli ministrowie w MSWiA skierowali odwołania od postanowienia marszałka Szymona Hołowni o wygaśnięciu mandatów poselskich 29 grudnia 2023 roku. Postanowienie zostało wydane po zapoznaniu się z wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 20 grudnia 2023 roku, zgodnie z którym politycy zostali skazani na dwa lata pozbawienia wolności za niedozwolone działania operacyjne podczas "afery gruntowej".

Kodeks Wyborczy wprost mówi o tym, że mandat poselski wygasa m.in. w chwili utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów. Oznacza to, że skazanie prawomocnym jest równe utratą prawa wybieralności. Wobec tego marszałek Szymon Hołownia był zmuszony do podjęcia takiej decyzji. 

Czytaj więcej

Zamieszanie w SN. Która Izba zdecyduje ws. Kamińskiego i Wąsika

Sami zainteresowani „eks-posłowie” nie zgodzili się z taką decyzją, jako argument wskazali przede wszystkim fakt ułaskawienia ich przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2015 roku. 

Pierwsze odwołania polityków trafiły bezpośrednio do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, odwołania z 3 stycznia 2024 roku zostały wniesione za pośrednictwem Marszałka Sejmu do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. 

Odwołania zostaną rozpatrzone w dniu 10 stycznia 2024 roku o godzinie 10 podczas posiedzeń niejawnych. Na wokandzie Sądu Najwyższego dostępne są także składy sędziowskie, które zajmą się sprawą. 

Czytaj więcej

Kamiński i Wąsik odwołali się do Sądu Najwyższego

Czytaj więcej

Kamiński i Wąsik bez mandatów i z szansą na kryminał
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego