Aktualizacja: 13.12.2024 06:43 Publikacja: 15.10.2023 10:19
Foto: Adobe Stock
- Nie ma możliwości uzyskania informacji, ilu jest w Polsce tajnych informatorów – mówi „Rzeczpospolitej” Jerzy Dziewulski, były policjant, antyterrorysta i poseł. W swojej wieloletniej pracy brał udział w wielu policyjnych akcjach operacyjnych, również w takich, w których znaczącą rolę odgrywały informacje przekazywane od tajnych informatorów.
Ich rola może niektórym wydawać się kusząca, biorąc pod uwagę zarabianie w zamian za donoszenie. Ale jak zostać takim kapusiem? Czy wystarczy zgłosić się na policję informując, że chce się donosić w zamian za otrzymywanie wynagrodzenia? Na nasze pytanie Jerzy Dziewulski, były policjant, antyterrorysta i poseł zareagował z uśmiechem, nie kryjąc, że osoby, które przychodzą z propozycją informowania są przez policję wysłuchiwane, a ich ewentualne informacje są wykorzystywane, jednak nigdy nie słyszał, aby ktoś zaoferował swoje usługi jednocześnie żądając za to określonych pieniędzy. Aby bowiem zostać informatorem, trzeba mieć wiedzę istotną dla Policji. Musi to być zatem osoba, która jest w środowisku przestępczym, ma możliwość popełniania przestępstwa i zarazem, która może przekazać Policji swoją wiedzę o działaniach przestępczych. Tajny informator mówi policjantowi o swojej wiedzy na temat przestępców, o jej słabościach, o popełnianych przestępstwach, a nawet konkretnie na kiedy i gdzie ewentualnie planowane jest dokonanie przestępstwa. Jak zatem ma do takiej osoby dotrzeć policjant operacyjny, który jest rozliczany z liczby współpracujących z nim tajnych informatorów i ze zdobytych od nich informacji?
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Sąd Najwyższy uchylił w środę sierpniową uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, która odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego PiS z ostatnich wyborów parlamentarnych.
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zacznie powszechnie obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku.
Ujawniamy zbyt wiele informacji o sobie w internecie – twierdzą bankowcy i prawnicy. Dodatkowe ryzyka wywoła rozwój nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Decyzją Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara zostałam dziś odwołana z delegacji do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym - poinformowała w środę na X prok. Ewa Wrzosek. We wtorek w TVP Info stwierdziła, że Roman Giertych byłby lepszym ministrem sprawiedliwości niż Adam Bodnar.
Czy wojsko naprawiło straty poniesione przez mieszkańców kilku wsi koło Malborka, nad którymi z wielką prędkością przeleciał samolot bojowy MiG-29? Są poważne wątpliwości.
Sąd aresztował na 60 dni Dmitrija V., zatrzymanego w Warszawie, a ściganego przez USA za oszustwa przy prowadzeniu jednej z największych giełd kryptowalutowych na świecie.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Taki skutek będzie miało nadanie strażnikom łowieckim uprawnień do nakładania mandatów, a tym samym zwiększenie liczby osób kontrolujących leśnych szkodników. Po nielegalnych rajdach zniszczone jest runo leśne i drogi, a zwierzęta wystraszone.
Prokuratura nie złoży zażalenia na decyzję sądu, który odmówił tymczasowego aresztowania młodego policjanta, który podczas interwencji na warszawskiej Pradze śmiertelnie postrzelił innego funkcjonariusza.
We Wrocławiu rozpoczyna się szkolenie z zarządzania kryzysowego, które poprowadzą Wojska Obrony Terytorialnej we współpracy z ekspertami Akademii Sztuki Wojennej. Armia pokazuje system informatyczny Jaśmin, który dotychczas służył siłom zbrojnym.
Na Morzu Bałtyckim mamy do czynienia z aktami terrorystycznymi. Trwa wojna hybrydowa – mówi wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich.
Na Morzu Bałtyckim trwa już wojna hybrydowa, mamy do czynienia z aktami terrorystycznymi – mówi wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas