Będą ułatwienia dla głosujących poza miejscem zameldowania

Dopisanie się na do listy wyborców, zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika możliwe będzie z wykorzystaniem e-usługi.

Publikacja: 19.10.2022 16:37

Będą ułatwienia dla głosujących poza miejscem zameldowania

Foto: Adobe Stock

Kancelaria premiera przygotowała noweli Kodeksu wyborczego przewidujący budowę Centralnego Rejestru Wyborców z danymi o wszystkich wyborcach.

W projekcie nie zmienia się zasad prawa wybierania, ale ułatwia ich realizację.

Osoby zameldowane na pobyt stały nie będą musiały podejmować żadnych czynności, aby znaleźć się w rejestrze wyborców. Osoby, które mieszkają na stałe poza miejscem swojego zameldowania mają prawo głosować w gminie miejsca zamieszkania, i tak jak dotychczas dopisanie się na stałe do listy wyborców danej gminy wymagać będzie wniosku. Ale składanie takiego wniosku, jak też zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego lub głosowania przez pełnomocnika możliwe będzie z wykorzystaniem e-usługi.

Kluczową usługą będzie możliwość dopisania się do spisu wyborców jednorazowo na dane wybory, jeżeli wyborca nie może głosować w miejscu zamieszkania. Wyborca automatycznie zostanie przypisany do obwodu właściwego dla adresu przebywania w dniu wyborów, co daje mu gwarancję głosowania w wybranym miejscu.

Wyborcy, którzy nie wiedzą w jakim miejscu będą przebywać w dniu głosowania, w dalszym ciągu będą mogli pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania, jeżeli w danych wyborach będzie to możliwe np. wyborach prezydenta RP, i oddać swój głos w dowolnym lokalu wyborczym.

Czytaj więcej

Sobolewski: Zmiana kodeksu wyborczego? Nie ma tego tematu, jest zamknięty

Gminy nie będą z kolei musiały wymieniać się informacjami o wyborcach zmieniających miejsce głosowania, gdyż nastąpi automatyzacja przypisywania do obwodu i okręgu. Jest to istotne tuż przed wyborami, gdyż wtedy najwięcej wyborców korzysta z prawa do zmiany miejsca głosowania. Spisy będą się tworzyć automatycznie w systemie, ale jak do tej pory będą drukowane na poszczególne wybory.

Ustawa nie dotyczy kwestii związanych w prawem wybieralności, zgłaszaniem kandydatów na poszczególne wybory. Obowiązujące przepisy w tym zakresie pozostają bez zmian.

Obowiązujące obecnie przepisy Kodeksu wyborczego z 2011 r. przewidują funkcjonowanie rejestrów wyborców, ale decentralizacja tego systemu, blisko 2,5 tys. baz danych o wyborcach, generuje liczne problemy z organizacją wyborów, i nie wychwytuje ryzyka podwójnego figurowania wyborcy w dwóch miejscach.

- Jednym z niezrealizowanych do tej pory przez ustawodawcę postulatów jest wskazywana wielokroć przez PKW potrzeba wprowadzenia Centralnego Rejestru Wyborców. W chwili obecnej rejestr wyborców prowadzony jest przez poszczególne gminy jako zadanie zlecone. Wprowadzenie CRW ułatwiłoby weryfikację kandydatów zgłaszanych w poszczególnych wyborach. Ponadto ułatwiłoby to weryfikację kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, bowiem kandydatem może być osoba zamieszkująca na obszarze województwa. Proponowany system z pewnością odciąży samorządy i ułatwi życie wyborcom - mówi, "Rzeczpospolitej" Wojciech Hermeliński, były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia TK stanie spoczynku.

Etap: konsultacje publiczne

Kancelaria premiera przygotowała noweli Kodeksu wyborczego przewidujący budowę Centralnego Rejestru Wyborców z danymi o wszystkich wyborcach.

W projekcie nie zmienia się zasad prawa wybierania, ale ułatwia ich realizację.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona