Trybunał UE: Praca nie obniży kary skazańca przy przekazywaniu skazańca z kraju do kraju

Kraj, który przyjmuje osobę skazaną na karę pozbawienia wolności w innym kraju, nie może obniżać jej kary zgodnie ze swoimi przepisami, jeśli państwo wydające takiego obniżenia kary nie przyznało.

Aktualizacja: 11.11.2016 11:27 Publikacja: 10.11.2016 23:01

Trybunał UE: Praca nie obniży kary skazańca przy przekazywaniu skazańca z kraju do kraju

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Lokaj

Tak wynika z dzisiejszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-554/14 w sprawie Atanas Ognyanov przeciwko Sofiyska gradska prokuratura.  Orzeczenie precyzuje stosowanie zasady uznawania przy  przekazywaniu pomiędzy dwoma państwami członkowskimi UE osoby skazanej na karę pozbawienia wolności. Zasada ta została uregulowana w Decyzji ramowej Rady 2008/909/WSiSW z  27 listopada 2008 r.

Obywatel Bułgarii Atanas Ognyanov w listopadzie 2012 r. został skazany w Danii na karę 15 lat pozbawienia wolności za kwalifikowaną postać kradzieży i zabójstwo. W areszcie tymczasowym przebywał od 10 stycznia do 28 listopada 2012 r., czyli do dnia uprawomocnienia się wyroku.  Potem, od 28 listopada 2012 r. do 1 października 2013 r. odbył w Danii część wymierzonej mu kary.  Od 23 stycznia 2012 r. do 30 września 2013 r.  pracował. 1 października 2013 r. A. Ognyanov został przekazany do zakładu karnego w Bułgarii.

Decyzja ramowa ustanawia ogólną zasadę, zgodnie z którą wykonanie kary podlega prawu wykonującego państwa członkowskiego (w tym przypadku była to Bułgaria). Organy tego państwa są zatem właściwe w sprawach dotyczących procedury wykonania kary i określenia odnoszących się do niej środków, w tym podstaw przedterminowego lub warunkowego zwolnienia. Poza tym właściwy organ w wykonującym państwie członkowskim powinien zaliczyć pełny okres pozbawienia wolności już odbyty w innym państwie członkowskim („wydającym państwie członkowskim", tu - w Danii).

Zgodnie z prawem bułgarskim skazanemu zalicza się na poczet obniżenia okresu kary wykonaną pracę poprzez zrównanie dwóch dni roboczych z trzema dniami pozbawienia wolności. Zgodnie z wyrokiem bułgarskiego najwyższego trybunału kasacyjnego, zaliczenie pracy stosuje się także wtedy, gdy  skazany pracował  w czasie pozbawienia wolności w innym niż Bułgaria państwie członkowskim, przed przekazaniem do Bułgarii w celu odbycia reszty kary. Jednak przekazując  Bułgarii Ognyanova, organy duńskie wskazały wyraźnie, że duńskie prawo nie zezwala na obniżenie kary pozbawienia wolności w następstwie pracy wykonanej w trakcie pozbawienia wolności.

W tej sytuacji rozpatrujący sprawę Ognyanova sąd miejski w Sofii  zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy bułgarski przepis zezwalający na zaliczenie pracy na poczet odbytej w Danii kary, jest zgodny z prawem Unii.

Po zbadaniu kontekstu i celów, jakie przyświecają unijnym regulacjom w zakresie przekazywania osób pozbawionych wolności, Trybunał  stwierdził, że do części kary już odbytej przez daną osobę na terytorium państwa wydającego aż do jej przekazania do państwa wykonującego – w tym także w odniesieniu do kwestii ewentualnego przyznania obniżenia kary – zastosowanie znajduje wyłącznie prawo państwa wydającego. Natomiast prawo państwa wykonującego znajduje zastosowane wyłącznie do części kary pozostałej do odbycia – w następstwie tego przekazania.

- Państwo wydające powinno określić obniżenie kary związane z okresem pozbawienia wolności odbytym na jego terytorium. Wyłącznie to państwo ma prawo przyznać obniżenie kary za pracę wykonaną przed przekazaniem. W konsekwencji państwo wykonujące nie może z mocą wsteczną zastąpić swoimi przepisami prawa, a w szczególności swoimi uregulowaniami dotyczącymi obniżania kar, przepisów prawa państwa wydającego w odniesieniu do części kary, którą dana osoba już odbyła na terytorium państwa wydającego - stwierdził Trybunał.

TSUE podkreślił, że w tej sprawie organy duńskie wyraźnie wskazały, że prawo obowiązujące w Danii nie pozwala obniżać kary pozbawienia wolności ze względu na pracę skazanego w czasie osadzenia. Bułgaria nie może zatem takiego obniżenia przyznać w zakresie tej części kary, która już została odbyta w Danii.

- Każda odmienna wykładnia mogłaby naruszyć cele, do osiągnięcia których dąży to prawo (w szczególności zasadę wzajemnego uznawania) i podważałaby w ten sposób wzajemne zaufanie do systemów prawnych innych państw członkowskich - zauważył TSUE.

W efekcie Trybunał orzekł, że prawo Unii sprzeciwia się takiemu przepisowi krajowemu, który zezwala państwu wykonującemu na przyznanie osobie skazanej obniżenia kary w następstwie pracy wykonanej w trakcie pozbawienia wolności w państwie wydającym, podczas gdy właściwe organy tego ostatniego państwa zgodnie z jego prawem nie przyznały takiego obniżenia kary.

W ramach tej sprawy do Trybunału zwrócono się także o określenie skutków prawnych decyzji ramowych. Trybunał orzekł, że w świetle protokołu w sprawie postanowień przejściowych, przyjętego wraz z wejściem w życie traktatu z Lizbony, decyzje ramowe nie wywierają bezpośredniego skutku do czasu ich uchylenia, unieważnienia lub zmiany na podstawie traktatu z Lizbony.

- Mająca zastosowanie w tym przypadku decyzja ramowa nie została uchylona, unieważniona ani zmieniona. W konsekwencji nie wywiera ona bezpośredniego skutku - wyjaśnił TSUE.

Dodał, że sąd krajowy, przy dokonywaniu wykładni prawa krajowego, jest zobowiązany czynić to w miarę możliwości w zgodzie z brzmieniem i celem decyzji ramowej, nawet jeśli oznaczałoby to zmianę  utrwalonego orzecznictwa krajowego. Bułgarski sąd, aby zapewnić pełną skuteczność  decyzji ramowej, musi więc odstąpić z własnej inicjatywy od stosowania wykładni przyjętej przez najwyższy sąd kasacyjny w Bułgarii, jeśli ta wykładnia  jest niezgodna z prawem Unii.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku