Portal przeanalizował ustawę o dodatku osłonowym, czyli finansowej formie wsparcia dla obywateli, która ma zminimalizować negatywne skutki rosnących cen energii, gazu i żywności. Przewiduje ona, że wnioski o dodatek można
składać do końca października 2022 r. Zapotrzebowanie na środki do
wypłaty dodatków gminy mają przedkładać wojewodom przed upływem kolejnych
kwartałów.
- I tu pojawia się szansa na jednorazową wypłatę - twierdzi RMF24 i wyjaśnia, że w ustawie dodatek w dwóch transzach zapisano tylko dla tych osób, które złożą wnioski do 31 stycznia. Tym osobom świadczenie zostanie wypłacone 31 marca oraz 2 grudnia. W przypadku wniosków składanych później, nie ma podziału na transze.
- Zapisano, że świadczenie ma być wypłacone niezwłocznie i jednorazowo. Oznacza to, że nie warto się spieszyć. Złożony wniosek po 31 stycznia będzie dawał prawo do jednorazowej wypłaty - wyjaśnia Barbara Ściseł, kierowniczka Ośrodka Pomocy Społecznej w podlubelskiej gminie Niemce.
Zgodnie z przepisami dodatek osłonowy przysługuje gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.
Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł* przy założeniu że dochód nie przekroczy 2100 złotych.