Rolnicy często świadczą odpłatnie usługi sąsiadom. Wykorzystują przy tym posiadany sprzęt (ciągniki, kombajny itp.). Z uzyskanych dochodów jednak się nie rozliczają, bo sądzą, że świadczone przez nich usługi wchodzą w zakres działalności rolniczej.
Tymczasem działalność polegająca na świadczeniu osobom trzecim usług związanych z uprawami rolnymi stanowi pozarolniczą działalność gospodarczą, podlegającą podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.
Art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) mówi, że przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Definicję działalności rolniczej zawiera art. 2 ust. 2 ustawy o PIT. Zgodnie z nim działalnością rolniczą jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
- miesiąc w przypadku roślin,
- 16 dni przy wysokointensywnym tuczu specjalizowanym gęsi lub kaczek,