Od tego roku o refundację składek na ubezpieczenie społeczne rolników może się starać osoba niepełnosprawna, która prowadzi działalność rolniczą. Należy się ona także za niepełnosprawnego domownika, którego rolnik ubezpiecza w KRUS (art. 25a ust. 1 pkt 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu niepełnosprawnych, DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92).
Okazuje się, że w PFRON zarejestrowało się dotychczas tylko ok. 100 takich osób.
– Trudno stwierdzić, czy małe zainteresowanie refundacją wynika z niedoinformowania czy ze skomplikowanej procedury ubiegania się o pomoc – ocenia Urszula Kurowska, specjalistka z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
Kogo PFRON uzna za niepełnosprawnego? Z pewnością tego, kto legitymuje się decyzją powiatowego lub wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Ale nie tylko. Do uzyskania refundacji wystarczą orzeczenie o inwalidztwie (I, II lub III grupa) wydane przed 1 stycznia 1998 r. oraz orzeczenie o niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym również sprzed tej daty – jeśli są jeszcze aktualne – oraz orzeczenie o niezdolności do pracy wydane przez ZUS. O niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym orzeka także KRUS, gdy ustala prawo do renty rolniczej.
Rencista KRUS nie podlega jednak ubezpieczeniu społecznemu rolników, więc nie musi odprowadzać składek. A skoro ich nie płaci, to nie ma czego mu refundować.