[b]Właściciel gospodarstwa wykonujący jednocześnie działalność gospodarczą opłaca niższe składki na ubezpieczenia społeczne do KRUS. Nie rejestrował się w ZUS. Chce zawiesić prowadzenie firmy od 20 listopada br. i wznowić dopiero od 1 kwietnia 2009 r. Musi o tym powiadomić ZUS? Czy w trakcie tej przerwy ma uiszczać składki na ubezpieczenia rolnicze w podwójnej wysokości?[/b] – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Osoba, która przez trzy lata podlegała w pełnym zakresie ubezpieczeniu społecznemu rolników, może nadal pozostać w systemie KRUS po otworzeniu własnej firmy. Opłaca się jej to, gdyż składki na ubezpieczenie rolnicze są nawet kilkanaście razy niższe od należnych z tytułu działalności na ZUS (konkretne wyliczenia przedstawiliśmy w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/202435.html]"Rolnik otwierający własną firmę może płacić niskie składki do KRUS"[/link]).
[srodtytul]Pod jakimi warunkami[/srodtytul]
Aby pozostać w ubezpieczeniu rolników, bardzo ważne jest dotrzymanie 14-dniowego terminu na poinformowanie KRUS o rozpoczęciu prowadzenia działalności i wyborze ubezpieczenia rolniczego. Rolnik przekazuje także informację o wysokości podatku. Kwota należnego podatku z działalności za rok ubiegły nie może przekraczać 2755 zł (jest co roku waloryzowana). Jeżeli zainteresowany spełnia te warunki, może podlegać z tytułu działalności ubezpieczeniu rolniczemu. Wówczas nie zgłasza się z działalności do ZUS do ubezpieczeń. Płaci natomiast kwartalne składki do KRUS w podwójnej wysokości. Składkę za czwarty kwartał powinien uregulować do 31 października w podwójnej wysokości, mimo że tylko przez część kwartału prowadził działalność gospodarczą. Za pierwszy kwartał 2009 r., kiedy w ogóle nie będzie wykonywał działalności, uiści tylko jedną składkę rolniczą (działalność rolnicza będzie wtedy jego jedyną aktywnością).
[srodtytul]Powrót jak początek[/srodtytul]