Gdzie może szukać pomocy osoba niepełnosprawna?

Mąż ma siedemdziesiąt pięć lat, I grupę niepełnosprawności. Ostatnio dostał skierowanie na rehabilitację po udarze do ośrodka oddalonego od domu 150 km. Nie mamy już swojego samochodu. Gdzie powinnam udać się po pomoc?

Publikacja: 24.06.2010 14:29

Gdzie może szukać pomocy osoba niepełnosprawna?

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki

Z pytaniem o możliwość zwrotu kosztów transportu mąż czytelniczki powinien zwrócić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

[srodtytul]Jak znaleźć PCPR[/srodtytul]

Na stronie internetowej [link=http://www.pcpr.info/]www.pcpr.info[/link] czytelniczka może sprawdzić, gdzie znajduje się właściwe dla niej centrum pomocy rodzinie.

Po wejściu na stronę może wybrać [link=http://www.pcpr.info/znajdzswojpcpr]centrum z listy[/link] lub za pomocą wirtualnej mapy zlokalizować centrum pomocy rodzinie w swoim mieście. Po najechaniu myszką na interesujące ją miasto ukaże się adres, numer telefonu, a także adres strony internetowej właściwego centrum pomocy rodzinie.

[srodtytul]Gdzie znaleźć fundację lub stowarzyszenie?[/srodtytul]

Czytelniczka może także zwrócić się z prośbą o pomoc do stowarzyszeń lub fundacji, które zajmują się pomocą osobom starszym lub niepełnosprawnym.

Przy szukaniu właściwej organizacji bardzo przydatny jest Internet. Wiele informacji o organizacjach pozarządowych znajduje się w portalu internetowym [link=http://www.ngo.pl/]www.ngo.pl[/link].

Po wejściu na powyższą stronę należy kliknąć w [link=http://bazy.ngo.pl/]zakładkę BAZY [/link] i skorzystać z opcji "wyszukiwanie proste".

Następnie należy zaznaczyć miasto(lub województwo), w którym szukamy stowarzyszenia lub fundacji. Kolejnym krokiem jest określenie obszaru działań organizacji. Dla naszej czytelniczki będą to:

- działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, a także

- działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym.

Przydatne informacje czytelniczka znajdzie także na portalu [link=http://www.niepelnosprawni.pl/]www.niepelnosprawni.pl[/link].

- [b]Warto pamiętać, że osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności, może koszty przejazdu odliczyć w ramach rozliczenia rocznego podatku (tzw. ulgi rehabilitacyjnej)[/b] - przypomina Ewa Szymczuk z Centrum Integracja Warszawa.

[b]Czytaj więcej w serwisie: [/b]

[link=http://www.rp.pl/temat/446144.html]rp.pl » Prawo dla Ciebie » Niepełnosprawni [/link]

Z pytaniem o możliwość zwrotu kosztów transportu mąż czytelniczki powinien zwrócić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

[srodtytul]Jak znaleźć PCPR[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Zwolnienie z pracy za krytykę LGBTQ i feministek? Zapadł ważny wyrok
Prawo drogowe
Nowy znak drogowy i zmiany w oznakowaniu przejść dla pieszych. Co muszą wiedzieć kierowcy?
Praca, Emerytury i renty
Część seniorów dostanie w lipcu dwa przelewy. Zasady wypłaty renty wdowiej
Praca, Emerytury i renty
Duże zmiany w wypłatach 800 plus w czerwcu. Od lipca nowy termin
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Praca, Emerytury i renty
Duże zmiany w zasadach przyznawania i wypłaty zasiłku pogrzebowego