Z przyjętej przez MOP konwencji wynika, że osoby pracujące w domu, tzw. personel domowy, powinny mieć takie same prawa jak zatrudnione na etacie.
Konwencja przewiduje prawo do odpoczynku tygodniowego (trwającego co najmniej 24 godziny) oraz jasne zasady zatrudnienia i wynagrodzenia takich osób. Powinny one mieć także zapewnione prawo do zrzeszania w związkach zawodowych.
Do prac domowych należą: gotowanie, sprzątanie, pranie, opieka nad dziećmi, osobami starszymi lub niepełnosprawnymi. Na lepszą ochronę mogą liczyć także ogrodnik, gospodarz domu oraz szofer.
Z ostatnich szacunków MOP, opartych na badaniach przeprowadzonych w poszczególnych krajach, wynika, że na całym świecie może być nawet kilkadziesiąt milionów pracowników wykonujących takie prace.
W Polsce status pracowników domowych próbowano uregulować już w 2005 r. Powstał wtedy projekt nowego kodeksu pracy zawierający regulacje dotyczące pracowników domowych, którym na przykład część wynagrodzenia miała być rozliczana w postaci kosztów utrzymania.