Rz: Czy studia doktoranckie muszą zakończyć się uzyskaniem stopnia doktora?
Marcin Chałupka: Ostatnia nowelizacja ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, która zacznie obowiązywać od 1 października, studia doktoranckie definiuje jako kończące się uzyskaniem kwalifikacji trzeciego stopnia, czyli stopnia doktora. Jego zdobycie potwierdza zatem osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia.
Projekt rozporządzenia wykonawczego do tej ustawy w sprawie kształcenia na studiach doktoranckich w uczelniach i jednostkach naukowych wskazuje jednak, że studia te stwarzają tylko warunki do opublikowania przez doktoranta publikacji naukowej (warunku wszczęcia przewodu doktorskiego), a kształcenie na nich zapewnia przygotowanie do egzaminów objętych przewodem doktorskim.
Doktorant zatem nie musi stać się doktorem mimo ustawowego zapisu.
Zakończenie studiów doktoranckich nie jest równoznaczne ze zdobyciem stopnia doktora. Zasady odbywania egzaminów objętych przewodem doktorskim określa już odrębna ustawa o stopniach i tytule naukowym w oderwaniu od toku studiów doktoranckich. Samo nadanie stopnia doktora nie jest zaś częścią studiów doktoranckich, lecz skutkiem decyzji rady jednostki, niekoniecznie tej, która prowadziła studia doktoranckie. Na przykład rada jednostki X, oceniając zasadność nadania stopnia doktora kandydatowi ubiegającemu się o zatrudnienie w jednostce Y, oceni, czy studia doktoranckie, jakie odbył zgodnie z wymogami w jednostce Z, zasługują na potwierdzenie ich efektów.