Zabezpieczenie imprezy masowej pod względem medycznym w miejscu i czasie jej trwania obejmuje: zespoły wyjazdowe (z lekarzem lub bez niego), patrole ratownicze (co najmniej dwie osoby uprawnione do udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy) oraz punkty pomocy medycznej zlokalizowane w miejscu imprezy. W sobotę wchodzi rozporządzenie w tej sprawie.
Ze względu na zagrożenie, jakie niesie z sobą udział w imprezie masowej – meczu piłkarskim czy koncercie muzycznym – minister zdrowia przewidział inne obowiązkowe zabezpieczenie medyczne. Jeszcze inaczej potraktował imprezę sportową, którą mecz nie jest. I tak, im więcej uczestników na stadionie piłkarskim, tym więcej lekarzy i ratowników musi być dla niej zarezerwowanych. Impreza do 5 tys. uczestników wymaga np. jednego lekarza i jednego patrolu ratowniczego.
Minister zdrowia chce, żeby punkt pomocy medycznej tworzony dla konkretnej imprezy był wyposażony w środki łączności bezprzewodowej, które umożliwią szybki kontakt z osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Z kolei organizator imprezy masowej najpóźniej na miesiąc przed jej planowanym terminem powiadomi najbliższy szpital z oddziałem ratunkowym.
Tam, gdzie w grę wchodzi impreza z udziałem ponad 10 tys. uczestników, organizator musi wyznaczyć koordynatora medycznego do jej przygotowania.
podstawa prawna: rozporządzenie ministra zdrowia z 6 lutego 2012 r. DzU z 17 lutego, poz. 181