Wynika to ze zmian wprowadzonych do rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie przyznawania pomocy na zalesianie gruntów rolnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dodanie osoby zapisobiercy jako uprawnionej do korzystania z dotacji wiąże się z wcześniejszą nowelizacją kodeksu cywilnego, która wprowadziła możliwość ustanowienia przez spadkodawcę w testamencie tzw. zapisu windykacyjnego. Zgodnie z tymi przepisami przedmiotem takiego zapisu może być w szczególności przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne. Z chwilą śmierci spadkodawcy przypada ono bezpośrednio zapisobiorcy, a zatem jest wyłączone ze spadku.
Jeżeli zatem przedmiotem takiego zapisu będą grunty zmarłego rolnika objęte wnioskiem o przyznanie pomocy na zalesienie, to zapisobiorca, jako jego następca prawny, będzie uprawniony do płatności. To jemu zostanie ona przyznana, jeśli oczywiście będzie spełniał warunki określone w rozporządzeniu.
Aby nabycie zapisanych gruntów rolnych odniosło skutek, powinno zostać stwierdzone przez sąd albo przez notariusza. Zapisobiorca, aby otrzymać płatności zalesieniowe, powinien, analogicznie jak spadkobierca, udowodnić swoje prawo do zapisanych terenów.
Rozporządzenie w nowym brzmieniu rozszerza katalog okoliczności tzw. siły wyższej. Zmiana ta ma na celu uwzględnienie przypadków, na których wystąpienie rolnik nie miał wpływu ani których nie mógł przewidzieć w chwili podejmowania zobowiązania zalesieniowego. Nowelizacja dzisiaj weszła w życie.
podstawa prawna: rozporządzenie ministra rolnictwa z 24 maja 2012r. DzU z 29 maja, poz. 599