Rzecznik Praw Pacjenta, Krystyna Barbara Kozłowska zwróciła się do krajowego konsultanta dziedzinie psychiatrii o rozstrzygnięcie problemu jak stosować w praktyce przymus bezpośredni wobec pacjentów.

Art. 18 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego wskazuje, że personel medyczny ma prawo użyć w nagłych wypadkach siły wobec osoby chorej psychicznie. Rzecznik zwraca jednak uwagę, że często pracownicy medyczni stosują przymus bezpośredni niewłaściwie. Rzecznik ma bowiem sygnały, że chorzy mają później otarcia naskórka, zasinienia skóry, uszkodzone narządy wewnętrzne czy połamane nogi. To efekt tego, że pacjenci są m.in. podduszani poduszką, mają uciskaną klatkę piersiową, personel wykręca im kończyny a nawet podcina jądra.

Krystyna Kozłowska zwraca jednak uwagę, że aby nie dochodziło do takich sytuacji, każdorazowo akcję powinien nadzorować lekarz lub pielęgniarka. Oni powinni też instruować na bieżąco pozostałych pracowników medycznych jak używać przymusu wobec np. agresywnego pacjenta  "W wyniku moich analiz stwierdzono jednak, że w większości placówek personel wskazywał na brak dostępu  do stosowanej instrukcji, a której mógłby czerpać wiedzę i umiejętności w zakresie stosowania przymusu bezpośredniego" pisze rzecznik do  prof. Marka Jaremy, krajowego konsultanta

Tymczasem rozporządzenie w sprawie stosowania i nadzorowania przymusu bezpośredniego wskazuje, że personel medyczny powinien też działać w sposób najbardziej bezpieczny dla chorego i zapewniający mu ochronę godności.