- Z przykrością stwierdzam, że brakuje w programie elementów wprowadzających priorytet opieki nad dziećmi - zaznaczył rzecznik Marek Michalak.

- Diagnostyka i leczenie najmłodszych pacjentów onkologicznych wymaga szczególnych zasobów sprzętowych i kompetencji, które z całą pewnością potrzebują w Polsce wsparcia w ramach programu - podkreślił.

W ocenie rzecznika program ten jest ważną inicjatywą rządu wspierającą rozwój i zwiększenie dostępności do diagnostyki i leczenia chorób rozrostowych w Polsce. Charakter objętych w nim działań jest bardzo istotny i wskazuje na kluczowe obszary, w które należy inwestować dla osiągnięcia celu. Dlatego też zwrócił się do ministra z prośbą o uwzględnienie w priorytetach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych wspierania rozwoju placówek zajmujących się leczeniem dzieci.

- Wagę tej zmiany dostrzegam nie tylko w bezpośredniej korzyści finansowej, ale przede wszystkim w podkreśleniu problemu i wskazaniu słusznego kierunku troski państwa. Z pewnością zostanie on dostrzeżony przez środowisko medyczne, zarządzających placówkami medycznymi, a jednocześnie przyczyni się do większej dostępności i poprawienia jakości udzielanych świadczeń - podkreślił Marek Michalak.