Rzecznik zwrócił uwagę ministra na problem zbyt niskiej wyceny procedur medycznych w zakresie świadczeń psychiatrii dla dzieci i młodzieży.
Przypomniał, że w ubiegłych latach niedoszacowanie procedur psychiatrycznych prowadziło do stałego pogarszania sytuacji finansowej placówek realizujących opiekę psychiatryczną nad dziećmi i młodzieżą. Wśród nich znalazły się czołowe wyspecjalizowane placówki psychiatrii, neuropsychiatrii, leczenia nerwic, autyzmu. - Jest to problem szczególnie istotny, gdyż dla najmłodszych pacjentów może oznaczać ograniczenie dostępu do tych świadczeń - stwierdził rzecznik.
- Dalsze utrzymywanie niskich wycen może skutkować wypowiedzeniem wielu umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, a w konsekwencji ograniczeniem sprawowania opieki psychiatrycznej - dodał.
Zdaniem rzecznika, groźba zaprzestania realizacji świadczeń przez szeroką grupę placówek jest równoznaczna z istotnym utrudnieniem w dostępie do świadczeń i wydłużeniem czasu oczekiwania na ich realizację. Taka sytuacja może prowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia psychicznego najmłodszych pacjentów oraz tragicznych w skutkach konsekwencji.
Ponieważ resortu zdrowia w odpowiedzi na interwencję RPD z 30 kwietnia 2013 r. zapowiedział, że Narodowy Fundusz Zdrowia opracowuje nowe założenia metodologiczne, które mają pozwolić na weryfikację kosztochłonności świadczeń opieki zdrowotnej, rzecznik ponownie zwrócił się do ministra o przekazanie informacji, czy zostały przeprowadzone analizy w zakresie wycen procedur psychiatrycznych i ewentualne przedstawienie ich wyników.