Osobista historia choroby: pełnomocnik a ZIP pacjenta

Pełnomocnik nie może uruchomić ZIP dla pacjenta, ale może zrobić to rodzic dla dziecka.

Publikacja: 13.05.2014 17:14

W Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP)  jest zarejestrowanych ok. 700 użytkowników. ZIP, czyli indywidualny profil na platformie elektronicznej może sobie uruchomić każdy dorosły pacjent. Wystarczy tylko by zgłosił się osobiście do wojewódzkiego oddziału Funduszu po hasło.

Niestety nie ma możliwości uruchomienia ZIP za kogoś. Zgodnie ze stanowiskiem Centrali NFZ – dziś nie można wydać hasła pełnomocnikowi   pacjenta. W tej kwestii trwają prace Narodowego Funduszu Zdrowia z Ministerstwem Zdrowia oraz Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych. Centrala podkreśla, że są to dane bardzo wrażliwe, które NFZ musi chronić, a ZIP jest dodatkowym elementem w procesie informowania pacjenta. W związku z tym  pacjent, który jest np. niepełnosprawny i nie ma możliwości wyjścia z domu, może zwrócić się do NFZ z pisemnym wnioskiem o udostępnienie tych informacji w formie pisemnej. Natomiast NFZ w ciągu 14 dni jest zobowiązany takie informacje przekazać.

Tak stanowi rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu, trybu i terminów występowania do NFZ oraz udostępniania przez NFZ świadczeniobiorcy informacji o prawie do świadczeń. Paragraf 6 tego rozporządzenia przewiduje, że dane dostępowe do systemu Zintegrowanego Informatora Pacjenta odbiera się osobiście w oddziale NFZ, po potwierdzeniu tożsamości osoby odbierającej.

Jednocześnie od grudnia 2013 roku rodzice mogą zakładać konta w ZIP swoim dzieciom.Dane dostępowe do konta dziecka zostaną wydane temu z rodziców lub opiekunów, które zgłosiło dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego, a fakt ten jest potwierdzony w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych. Osobą  zgłaszającą  dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego jest najczęściej matka lub ojciec dziecka. Jednak w zależności od sytuacji, dziecko może być zgłoszone do ubezpieczenia także przez babcię, dziadka, współmałżonka rodzica dziecka. Co więcej może to zrobić opiekun prawny -w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka.

Zgłoszenie do ubezpieczenia jest jedyną metodą weryfikacji, którą może podjąć NFZ w oparciu o posiadane dane, do przetwarzania których jest uprawniony.

Osoba dorosła, aby mieć dostęp do historii leczenia dziecka, najpierw musi jednak  założyć konto dla siebie.

Zawody prawnicze
Znów zawrzało w prokuraturze z powodu wynagrodzeń. Od kiedy podwyżki?
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Konsumenci
Skuteczne gwarancje dla kredytobiorców. Ważny wyrok TSUE
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo karne
Sfałszowane wyroki w sądzie. Skarb Państwa oszukany na ponad 3 mln zł
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej