Do rzecznika regularnie zgłaszane są skargi na zbyt duże natężenie dźwięku podczas emisji reklam i wyświetlania filmów w kinach. Autorzy skarg podkreślają, że hałas na salach kinowych wywołuje u dzieci niepokój i dyskomfort. Wyrażane są także obawy o negatywne oddziaływanie hałasu na zdrowie dziecka.
Analizując powyższe zagadnienie, rzecznik zapoznał się z raportem z badania poziomu dźwięku w wybranych salach kinowych na terenie całego kraju z marca 2012 r., sporządzonym przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Rzeszowie, Oddział Laboratoryjny w Tarnobrzegu, Laboratorium Hałasu i Wibracji.
W trakcie badań kierownictwo kin było uprzedzane o zamiarze ich przeprowadzenia, więc — jak przyznaje zespół badawczy — możliwym było obniżenie poziomu głośności na czas prowadzenia pomiarów. Autorzy raportu wyrazili przekonanie, że celowe byłoby powtórzenie badań poziomu głośności w salach kinowych, lecz — tym razem — bez zapowiadania osobom zarządzającym kinem terminu badania.
Ponadto do rzecznika dotarły informacje, że dane epidemiologiczne pochodzące z badań lekarskich kandydatów do wojska i Policji potwierdzają dostrzegalny problem ubytku słuchu wśród młodzieży.
W związku z powyższym, rzecznik zwrócił się o wznowienie badań poziomu dźwięku w salach kinowych oraz przeprowadzenie analizy akustycznych i pozaakustycznych skutków oddziaływania hałasu na zdrowie widzów, w tym — zdrowie dzieci.