W tym roku wszystkie sześciolatki zostały objęte obowiązkiem szkolnym. Część rodziców postarała się o zaświadczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej i z obowiązku szkolnego sześciolatka na rok zwolniła. Te maluchy, które sobie w szkole ewidentnie nie radzą, wcale jednak nie będą musiały do niej chodzić. Także po rozpoczęciu roku obowiązek można odroczyć.
Wniosek rodzice mogą składać w trakcie całego roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy sześć lat. Należy do niego dołączyć opinię, z której wynika potrzeba odsunięcia w czasie obowiązku szkolnego, wydaną przez publiczną lub niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Trzeba jednak zadbać o miejsce w zerówce. W tym wypadku przygotowanie przedszkolne jest obowiązkowe.
Szkoła powinna się przygotować na przyjęcie sześciolatków. W pierwszej klasie nie może być więcej niż 25 uczniów. Szkoła może przekroczyć ten limit i stworzyć klasę maksymalnie 27-osobową, jednak wtedy musi zatrudnić asystenta nauczyciela. Jego zadaniem jest wspieranie nauczyciela prowadzącego zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze lub zajęcia świetlicowe.
Jeśli w szkole jest więcej niż jeden oddział klasy pierwszej, to dobór dzieci w oddziale powinien uwzględniać ich wiek, tak żeby był możliwie zbliżony. Gdy rodzic zauważy, że szkoła nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, może to zgłosić, dzwoniąc pod numer 22 34 74 700 lub korzystając z formularza na stronie internetowej www.6latki.men.gov.pl. Zgłoszenie trafi do kuratorium oświaty, którego pracownicy sprawdzą je lub przekażą interwencję gminie lub sanepidowi. —kwa
podstawa prawna: ustawa z 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty DzU z 30 października 2013 r., poz. 1265