Helsińska Fundacja Praw Człowieka wyraziła zaniepokojenie możliwością stosowania brutalnych praktyk przez funkcjonariuszy.
„Nadużywanie przemocy przez policję stanowi jeden z najpoważniejszych przejawów naruszenia praw człowieka" – mówi Piotr Kubaszewski, prawnik HFPC. „Użycie przez policjantów środków przymusu bezpośredniego zawsze musi być zgodne z zasadą proporcjonalności" – dodaje Piotr Kubaszewski.
HFPC wskazuje, że zatrzymanie przez funkcjonariuszy państwowych oznacza przejęcie przez nich odpowiedzialności za życie i zdrowie danej osoby, a jej śmierć generuje po stronie państwa obowiązek wszechstronnego wyjaśnienia całej sprawy.
Warto przypomnieć, że HFPC już na etapie projektowania ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej w 2013 r. wyrażała zaniepokojenie szerokim wachlarzem kategorii, w których dopuszcza się stosowanie paralizatorów.
„W naszej ocenie katalog sytuacji, w których możliwe jest stosowanie takich przedmiotów, powinien zostać zawężony" – wskazuje dr Piotr Kładoczny, sekretarz zarządu HFPC.