Ustawa antyterrorystyczna dzieli Sejm i obywateli

Nie treści przepisów, tylko stosowania prawa i ludzi, którym przyjdzie to robić, najbardziej obawiają się przeciwnicy projektu. I patrząc na to, co się dzieje, trudno im się dziwić.

Aktualizacja: 29.05.2016 15:19 Publikacja: 29.05.2016 12:18

Ustawa antyterrorystyczna dzieli Sejm i obywateli

Foto: AFP

Sejm w ekspresowym tempie pracuje nad ustawą antyterrorystyczną. Prawie pewne jest już, że ustawa nie wejdzie w życie 1 czerwca, jak planował rząd. A więc może być problem ze stosowaniem specjalnych przepisów podczas organizacji dwóch wielkich imprez w Polsce. Chodzi o Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO.

Projekt ustawy antyterrorystycznej zwiększa uprawnienia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (np. w dostępie do danych przechowywanych w rejestrach publicznych, takich jak NFZ), nie wprowadzając jednocześnie mechanizmów silnej i niezależnej kontroli ich wykorzystywania. Przewiduje również możliwość zablokowania „danych informatycznych mających związek ze zdarzeniem o charakterze terrorystycznym", co w praktyce może oznaczać nawet blokowanie przekazów medialnych informujących o atakach terrorystycznych. Projekt wprowadza także dostosowany do wymogów NATO czterostopniowy system alarmowy na wypadek zagrożeń terrorystycznych. W dwóch najwyższych stopniach zagrożenia, kiedy użycie policji nie wystarczy, będzie można używać wojska. Czy taka ustawa jest potrzebna?

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem