Zacznijmy od podstawowej kwestii, czym właściwie zajmuje się Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy?

OPI PIB to interdyscyplinarny instytut naukowy nadzorowany przez MEiN i lider w tworzeniu oprogramowania systemów informatycznych dla polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Posiadamy wiedzę o prawie każdym polskim naukowcu, jego projektach czy aparaturze badawczej. Eksperci OPI PIB gromadzą, analizują i tworzą informacje o sektorze badań i rozwoju, wpływając tym samym na kształt polskiej polityki naukowej. Można w uproszczeniu powiedzieć, że tworzymy inteligentne systemy informatyczne dla sektora publicznego oraz wykorzystywane w celach komercyjnych. Szczególnie ten drugi obszar chcielibyśmy rozwinąć w ciągu najbliższych lat.

W takim razie, kto może znaleźć zatrudnienie w OPI PIB?

Szukamy przede wszystkim pasjonatów, którzy nie boją się eksperymentować. W OPI PIB pracują ludzie po wielu kierunkach studiów, którzy mają potrzebę rozwijania się, wymiany wiedzy, uczestniczenia w międzynarodowych seminariach. Ważne jest tzw. zacięcie eksperymentalne. Nawet jeżeli nie zawsze pracują u nas naukowcy, to jednak wyjątkowy „duch" naszej organizacji przenika do myślenia. Szukamy ludzi otwartych na nowe technologie, którzy chcą wdrażać innowacyjne pomysły. Praktycznie cały czas prowadzimy rekrutację, gdyż stale się rozwijamy. Oczywiście poszukiwani są programiści, administratorzy, programiści testów, projektanci, testerzy, ale także szukamy socjologów, psychologów, specjalistów od szkoleń, grafików i naukowców. Szczegółowe informacje dostępne są na naszej stronie – www.opi.org.pl i na naszych profilach w mediach społecznościach.

Wracając do głównego obszaru działalności instytutu, jakie państwo posiadacie systemy informatyczne?

Głównym naszym systemem jest POL-on, czyli Zintegrowany System Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce. To bardzo rozbudowane, wielopłaszczyznowe narzędzie. W jego skład wchodzi część repozytoryjna, zawierająca informacje o pracownikach, studentach, doktorantach, szeroko rozumianej kadrze naukowej i administracyjnej, a także pracach dyplomowych czy publikacjach. Oprócz nich są też komponenty operacyjne, dające wartość dodaną. Można tu chociażby wymienić aplikację Systemu Ewaluacji Dorobku Naukowego (SEDN), która służy do ewaluacji jakości nauki i szkolnictwa wyższego. POL-on jest naszą dumą. W 2018 roku otrzymał on nagrodę Eunis – European University Information Systems. Jury doceniło stałe udoskonalanie funkcjonalności i zwiększanie elastyczności całej architektury systemu.

A co oprócz POL-onu?

Prowadzimy ogólnopolskie repozytorium pisemnych prac dyplomowych, w którym przechowujemy obecnie powyżej 10 TB danych. Gromadzimy tam pisemne prace dyplomowe i udostępniamy je Jednolitemu Systemowi Antyplagiatowemu (JSA), który także opracowali nasi eksperci. Od samego początku odpowiadamy za wdrożenie systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA). Warto także wspomnieć oczywiście o portalu RAD-on, który bazuje na analityce biznesowej. Jego sercem jest hurtownia danych, w której integrujemy informacje ze wszystkich systemów, którymi OPI PIB się opiekuje. Celem tego systemu jest udostępnianie danych publicznych, tak aby inne podmioty mogły wytwarzać nowe usługi. Nie można także zapomnieć o platformie NAVOICA, która oferuje każdemu darmowe kursy online.

Rzeczywiście, opracowaliście państwo bardzo dużo znanych systemów. A jaką tematyką badacze OPI PIB zajmują się od strony naukowej? Czy mają państwo na koncie jakieś innowacje?

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Główne obszary badań prowadzonych w instytucie to: algorytmy przetwarzania języka naturalnego, interakcje człowiek–komputer (HCI) i sztuczna inteligencja. A wracając do drugiej części pytania, powiem nieskromnie – innowacje to my! Nie sposób wspomnieć o wszystkich naszych osiągnięciach. Przytoczę tylko kilka najbardziej aktualnych. W czasie pandemii Covid-19 nasi naukowcy badali działania pomocowe w sieci internetowej. W tym roku opublikowaliśmy w portalu RAD-on najnowsze raporty o sztucznej inteligencji i o konferencjach zdalnych. Nasi badacze opracowali platformę Annobot, która umożliwia przypisywanie emocji do fragmentów tekstu. Narzędzie to wykorzystuje wiele funkcjonalności, m.in. etykietowanie poprzez rozmowę z chatbotem, uczenie na bieżąco oraz integrację z komunikatorem Facebook Messenger. W tym roku podpisaliśmy także umowę z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie, w ramach której m.in. wspólnie opracujemy inteligentne narzędzia detekcji fake newsów i weryfikacji źródeł informacji. Warto także dodać, że od kilku lat OPI PIB z sukcesem prowadzi badania nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w medycynie m.in. w usprawnieniu diagnozy raka prostaty. Jak widać, innowacje są wpisane w DNA naszego instytutu.

Zobacz wyniki Rankingu:

10. Ranking wydziałów prawa "Rzeczpospolitej" 2021r.