Minister poinformował o tym na dzisiejszym spotkaniu z Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Prezydium Krajowej Izby Radców Prawnych.
[b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/02/17/nie-bedzie-nowej-adwokatury/]Skomentuj ten artykuł[/link] [/b]
- [b]Projekt założeń do projektu ustawy o zawodzie adwokata, jaki Państwu przedstawiliśmy i przekazaliśmy do zaopiniowania w ramach konsultacji społecznych był wstępną, a nie ostateczną propozycją Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczącą reformy adwokatury[/b] – wyjaśnił minister. - [b]Wobec sprzeciwu lub wątpliwości reprezentowanych przez państwa środowisk podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu prac nad wspomnianym projektem.[/b]
Szef resortu sprawiedliwości zaznaczył, że wstrzymanie prac nad tym projektem nie oznacza zakończenia działań, które docelowo mają rozwiązać problem. A problemem jest dziś to, jak zapewnić obywatelom szeroki dostęp do fachowej, skutecznej i powszechnej ochrony prawnej.
- Uważam, że dzisiejsza propozycja ministra sprawiedliwości to uznanie podmiotowości Krajowej Izby Radców Prawnych w decydowaniu o jej przyszłości - powiedział [b]Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Izby Radców Prawnych[/b], komentując decyzję ministra. - Jest to również praktyczna realizacja demokratycznej zasady samostanowienia i samorządności. Jestem przekonany, ze Nadzwyczajny Zjazd Radców Prawnych, który odbędzie się w dniu 27 lutego podejmie stosowną uchwałę precyzyjnie określającą zarówno nasze stanowisko wobec tej niespodziewanej decyzji, jak również określi dalsze działania samorządu radcowskiego w tej nowej dla nas sytuacji.