Polskie kancelarie współpracują już z prawnikami z Chin

Z Warszawą współpracuje kancelaria Dacheng. Doradcy idą w ślad za klientami – inwestorami. Chińczycy tworzą globalną sieć usług doradczych

Publikacja: 23.04.2011 05:00

Polskie kancelarie współpracują już z prawnikami z Chin

Foto: Fotorzepa, dp Dominik Pisarek

W marcu warszawska kancelaria Łukowicz Świerzewski i Wspólnicy podpisała strategiczne porozumienie o współpracy z wielką chińską kancelarią Dacheng Law Offices. W samych Chinach ma ona 28 biur, zatrudnia 1,4 tys. prawników. Od 1992 r. doradzała w największych azjatyckich inwestycjach korporacjom takim jak Coca-Cola czy IBM. Teraz buduje międzynarodową sieć, a polskie biuro ma być jednym z jej elementów.

Chińska Republika Ludowa to dziś mieszanka autorytarnego komunizmu z dynamicznym kapitalizmem. Łamanie praw obywatelskich i pracowniczych towarzyszy ekonomicznej ekspansji i rozkwitowi przedsiębiorczości.

– To Chińczycy znaleźli nas, ale kontakt ułatwiła Polsko-Chińska Izba Gospodarcza – mówi Olgierd Świerzewski, partner zarządzający spółki Łukowicz Świerzewski i Wspólnicy. – Oni inwestują na całym świecie, a ich doradcy podążają za klientami, by zapewnić im ochronę prawną. Otwierają własne biura lub wchodzą w alianse z kancelariami lokalnymi. Poza tym czują się już na siłach, by tworzyć przedsiębiorstwa globalne. Kancelarie idą tym tropem, usiłując budować zarezerwowaną dotychczas dla sieci brytyjskich czy amerykańskich pozycję światowych dostawców usług doradczych.

Warszawska kancelaria liczy, że współpraca z Chińczykami pozwoli na obsługę za ich pośrednictwem polskich firm, które prowadzą interesy w Państwie Środka.

Trzeba znać nie tylko tamtejsze prawo gospodarcze, które zresztą oparte jest w dużej mierze na europejskim, ale także kulturę i zwyczaje. Dla Chińczyków np. bardziej liczy się umowa ustna niż kontrakt pisemny – podkreśla Olgierd Świerzewski.

Potwierdza to Andrzej Zacharzewski, którego krakowska kancelaria współpracuje z biurem prawnym Tian Bo z Pekinu. – Na spotkaniu i w rozmowie zawiera się umowy i rozstrzyga spory. Proces sądowy to utrata twarzy i poniżenie dla obu stron – wyjaśnia.

Komentuje Ma Wei, partner zarządzający biura kancelarii Dacheng w Kunming:

Europa jest przez nas postrzegana jako naturalny partner w stosunkach międzynarodowych. Polska ma strategiczne położenie w Europie Środkowo-Wschodniej. Polski rynek stwarza naszym klientom ogromne możliwości rozwoju. Przy inwestycjach w tym regionie będą potrzebować stałego doradztwa w zakresie prawa lokalnego. Naszym zdaniem najlepszej jakości obsługę możemy zapewnić im jedynie we współpracy z lokalnymi kancelariami. Dzięki porozumieniu z kancelarią Łukowicz Świerzewski & Wspólnicy będziemy mogli wspierać chińskie przedsiębiorstwa, informując je o możliwościach inwestycyjnych w Polsce, równocześnie przyciągając więcej inwestycji polskich do Chin. Przystąpienie tej kancelarii do sieci Dacheng to dla nas krok w kierunku rozwoju globalnego. Realizując taką strategię, planujemy w niedalekiej przyszłości zawiązać podobne alianse z kancelariami europejskimi.

Przeczytaj również artykuł:

Chińscy prawnicy będą doradzać w Polsce

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo